Kromě katastrálního území města tuto službu poskytují také v dalších šesti okolních obcích.

„Odchyt zvířat provádí odborně vyškolení strážníci, kteří úspěšně absolvovali týdenní odborný kurz zaměřený na odchyt toulavých zvířat, zacházení s nimi a získali osvědčení z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. V Plzni je jich v současné době 22,“ říká Petr Vlk, velitel Městské policie Plzeň.

Nejčastěji odchytávaným zvířetem byly v loňském roce kočky. Ve městě jich volně žije spousta a nekontrolovaně se množí. „Ke snížení počtu toulavých koček přispívá kastrační program města Plzně. Ve spolupráci s odchytovou službou Městské policie Plzeň a dobrovolnými spolky jsou bezprizorně žijící kočky odchyceny, vykastrovány a po vyléčení vráceny zpět do původního teritoria,“ dodává velitel.

Při odchytu zvířete, konkrétně psů, strážníci vždy ověřují, zda má identifikační čip. Pokud jej naleznou v evidenci databáze psů, pokusí se nejprve na adrese bydliště zkontaktovat chovatele, a pokud se to nepodaří, zanechají mu v poštovní schránce upozornění o zajištění zvířete.

Do Útulku pro zvířata v nouzi v Daimlerově ulici, provozovaného městskou policií, jsou umístěni právě psi a kočky, u nichž se nepodařilo okamžitě zjistit majitele. Při příjmu se podrobí veterinárnímu vyšetření a následně jsou zařazeni do karantény,“ vysvětluje dále velitel Petr Vlk s tím, že pracovník útulku ihned zveřejní informaci o nálezu zvířete včetně fotografie na stránkách odchytzvirat.plzen.eu a dále na webových stránkách útulku: www. utulekplzen.cz, v sekci „aktuálně přijatí“ a rovněž na FB stránkách útulku.

Dominantou strážníků z odchytové skupiny je sice odchyt psů a koček. Někdy se ale stává, že musí vyjet k odchytům jiných domácích a exotických zvířat. Některé z nich pak zůstávají nadlouho nezapomenutelné, jako třeba odchyt pávice na hlavním vlakovém nádraží Plzeň. „Na podvozku ji přivezla lokomotiva na trati od Českých Budějovic. Strážníci museli projevit neobvyklou zručnost, aby se ji podařilo s pomocí podběráku odchytit, seděla totiž přímo pod lokomotivou. Nelze určitě zapomenout také na událost, kdy se liška vetřela do rodinného domu a uvelebila se lidem přímo v obývacím pokoji na sedačce,“ přidává konkrétní případy odchytů mluvčí MP Plzeň Jana Pužmanová.

Zdroj: MP Plzeň