Lepší dárek si místní charita ke svému jubileu nemohla přát. Již delší dobu se potýkala s nevyhovujícími prostory pro poskytování sociálních služeb. Před dvěma lety se naskytla příležitost odkoupit od Voršilek opuštěný památkový objekt č.p. 289 v ulici Jiřího z Poděbrad. Jednalo se o starou školní budovu, kde církevní gymnázium působilo od roku 1991 do roku 2008.

Kutnohorská charita vypracovala na koupi a rekonstrukci objektu projekt a s žádostí o dotaci uspěla v rámci Integrovaného regionálního operačního programu, který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Projekt s názvem Plujeme do Přístavu má za cíl zvýšit kvalitu a dostupnost služeb sociální rehabilitace, sociálně aktivizačních služeb pro seniory a osoby se zdravotním postižením a rozšířit nabídku sociálně terapeutické dílny.

Současná rekonstrukce objektu je rozsáhlá a kromě dispozičních změn, nových rozvodů a bezbariérového přístupu zahrnuje také půdní vestavbu. Vlastně je to již podruhé v historii budovy, kdy se navyšuje její kapacita. Na začátku minulého století, kdy byl objekt přestavěn na školu, se budova rozrostla o jedno celé patro. Současný projekt rekonstrukce přestavěl nevyužívané podkroví na administrativní zázemí pro sociální služby.

Tmavé podkrovní interiéry bylo nutné prosvětlit, a tak valbovou střechu ze všech stran zdobí vikýře. V menší míře přivádí světlo do podkroví i klasická střešní okna.  Bylo třeba také vyřešit i celoroční tepelný komfort, který by měla zajistit relativně vysoká vrstva tepelné izolace (36 cm) spolu s klimatizací. Vše s ohledem na fakt, že budova leží v památkové zóně.

Kvůli půdní přestavbě musel projekt počítat s vyšším zatížením krovu, který byl lokálně vyspraven a zesílen dle stávajících norem. Místo původních keramických bobrovek byla pro novou střechu vybrána drážková krytina francouzského typu, která se vyznačuje nižší spotřebou tašek a tudíž i hmotností na 1 m2. Model Granát 13 v režném provedení od Bramacu byl posvěcen i památkáři. Ing. Jaroslav Hádek, jednatel Kutnohorské stavební, s.r.o., jež stavbu realizuje, má s uvedeným typem krytiny velmi dobré zkušenosti: „Výrobci se dnes předhánějí v poskytování dlouholetých záruk na keramické krytiny, přitom na některých výrobcích je již po pár letech znát únava materiálu. S Bramacem máme opačné zkušenosti. Sortiment keramických tašek vyrábí výhradně v Německu, kde disponují lepší kvalitou hlíny. Tašky jsou díky tomu tvrdé, rovnoměrně propálené a v průběhu času neztrácí pevnost. Velkou výhodou je také široký výběr doplňků,“ vysvětluje Ing. Hádek.

Zdroj: BRAMAC střešní systémy spol.s r.o.

Středisko Přístav by se mělo v Kutné Hoře otevřít na jaře příštího roku. Pokud půjdete kolem, určitě vás v něm přivítají. Kutnohorská charita chce být otevřená všem lidem. V rámci tohoto centra vznikne v přízemí nového objektu navíc i občerstvení s venkovním a vnitřním posezením, které má sloužit pro uživatele centra i náhodné návštěvníky.