Vyplývá to ze statistik České leasingové a finanční asociace. Podle Martina Brixe, generálního ředitele české pobočky společnosti LeasePlan, je operativní leasing vhodný jak pro velké korporace, tak pro drobné živnostníky. LeasePlan je vedoucí firmou v oboru, působí ve 32 zemích a v souhrnu pečuje o více než 1,8 milionu vozidel. Ve svém portfoliu má produkty pro všechny firemní zákaznické skupiny.

Existuje rozdíl mezi operativním leasingem pro nadnárodní koncerny a pro malé podnikatele?

Princip operativního leasingu je vždy stejný - zákazník si od nás na předem sjednanou dobu pronajme automobil, za což hradí pravidelné měsíční splátky. V těchto splátkách si navíc předplácí řadu služeb, které mu usnadňují provoz vozidla. Staráme se o běžnou údržbu, servis, výměnu sezonních pneumatik, řešíme pojistné události a podobně. Potřeby i možnosti zákazníků jsou ale rozdílné, proto máme v nabídce různé modifikace operativního leasingu.

Co nabízíte velkým firmám?

Komplexní servis, který vedle financování vozu a široké škály doprovodných služeb zahrnuje i odborné konzultace. Mluvíme o tak zvaném fleet managementu, tedy o profesionálním řízení podnikové flotily, jehož cílem je najít cestu k co největší efektivitě, ale také k co největšímu komfortu řidičů. Pomáhají nám v tom nejmodernější technologie, například vyspělé elektronické knihy jízd. Podmínkou ale je aktivní součinnost ze strany zákazníka. Drobní podnikatelé a malé firmy na takový přístup nemají kapacity, a proto vyhledávají jednodušeji koncipované produkty.

Máte takový v nabídce?

Ano, jedná se o náš velmi úspěšný produkt LeasePlan Go, první e-shop s operativním leasingem u nás. Zájemci si na webu www.LeasePlanGo.cz zvolí vůz i balíčky souvisejících služeb. Když si vyberou z nabídky skladových vozů, mají automobil k dispozici během několika dní.

Jak dlouhý je typický operativní leasing?

Nejčastěji uzavíráme smlouvy na 36 anebo 48 měsíců. Většina zákazníků si po skončení leasingu ihned pronajímá jiný vůz. Díky tomu jezdí neustále v nových, moderních a bezpečných automobilech. 

Co když ale potřebují vozy pouze na kratší dobu a pokud možno hned?

I pro takové případy máme řešení. Je jím náš nový produkt FlexiPlan, u něhož průměrná délka pronájmu dosahuje šesti měsíců. Zákazník platí po celou dobu fixní splátku a auto nám může kdykoli vrátit bez jakékoli penalizace, ani počet najetých kilometrů není limitován. FlexiPlan využívají zejména firmy, které si najímají odborníky na časově vymezené jednorázové projekty, na sezonní práce a podobně.

Zdroj: LeasePlan Česká republika, s.r.o.

Více informací naleznete na www.leaseplan.cz