Čočka je tvořena proteiny, které jsou uspořádány tak, aby čočka byla transparentní a propouštěla světlo dále do oka k sítnici. Šedý zákal (katarakta) je stav, kdy dojde k zakalení nitrooční čočky. To si můžeme představit jako zadýchané sklo, kdy má čočka v počátečních fázích žlutavý až hnědavý nádech a zhoršuje zrakovou ostrost. Postupně může dojít k výrazně hnědému nebo červenému, bílému ale i černému zakalení čočky, přes které již není vidět a působí výrazné zhoršení zraku až slepotu. K tomuto zakalení dochází postupně věkovými změnami v čočce, které mohou být urychleny celkovým onemocněním (například cukrovka) nebo náhle a rychle (například po úrazu oka).

Mezi další příznaky šedého zákalu patří především zhoršené vidění za šera a rušivé světelné fenomény (odrazy, halo efekty kolem světel).

Jediným způsobem, jak lze odstranit šedý zákal, je operační zákrok, který je vůbec nejčastěji prováděnou operací. Trvá 15-20 minut a standardně se provádí v lokálním znecitlivění anestetickými kapkami. Dále se aplikují kapky působící mydriázu (rozšíření zorničky jako při reakci oka na tmu) a pomocí mikrochirurgických nástrojů se pod operačním mikroskopem nařízne rohovka buď řezem provedeným speciálním úzkým nožem nebo laserovým paprskem. Následně se zakalená čočka vyjme.

Na místo původní přirozené čočky se vloží čočka umělá, kterou si pacient může předem vybrat na předoperační konzultaci s očním lékařem. Obecně lze říci, že si pacient může vybrat mezi čočkou jednoohniskovou (monofokální, umožňující dobré vidění bez brýlí na jednu vzdálenost) a čočkou víceohniskovou (multifokální, umožňující dobré vidění na více vzdáleností).

Při volbě jednoohniskové (monofokální) čočky lze čočku vyměřit tak, aby pacient na svou preferovanou vzdálenost brýle nenosil. Na méně používané vzdálenosti (na blízko či střední vzdálenost) mu po operaci brýle zůstanou. Další variantou je monovision, kdy je jedno oko vyměřeno na dálku a druhé na blízko. 

Vidění za šera s jenoohniskovou asférickou čočkou zvyšující kontrastVidění za šera s jenoohniskovou asférickou čočkou zvyšující kontrastZdroj: TOP ESTHETIC centrum estetické a oční medicíny s.r.o.Vidění za šera s jednoohniskovou čočkouVidění za šera s jednoohniskovou čočkouZdroj: TOP ESTHETIC centrum estetické a oční medicíny s.r.o.

Speciální a pacienty čím dál více využívanou variantou jednoohniskové čočky je čočka asférická. Ta je broušena tak, aby lámala co nejvíce světelných paprsků do nejcitlivějšího bodu na sítnici. Tím zlepšuje zrakové funkce za šera, mlhy a horších světelných podmínek a tlumí nežádoucí světelné fenomény například od světel protijedoucích aut. Asférická čočka může být navíc opatřena i žlutým filtrem, který pomáhá chránit sítnici oka před nebezpečným modrým světlem.

Pro pacienty, kteří se chtějí brýlí definitivně zbavit, je na místě použít víceohniskovou (multifokální) čočku, která se se svou složitou optikou dokáže vypořádat se změnou vzdálenosti. Při řízení auta tak uvidí člověk dobře na silnici před sebou i na tachometr, při sledování televize přečte pohodlně i televizní program a v kanceláři uvidí dobře na PC, dokumenty atd. Při volbě této čočky je potřeba mít jinak zdravé oko, proto je nutné provést detailní oční vyšetření zkušeným oftalmologem.

Základní vidění (s jednoohniskovou čočkou)Základní vidění (s jednoohniskovou čočkou)Zdroj: TOP ESTHETIC centrum estetické a oční medicíny s.r.o.

U pacientů s astigmatismem (nepravidelné zakřivení rohovky) je zapotřebí použít torickou nitrooční čočku. V dnešní době se vyrábí jednoohniskové i víceohniskové čočky v normální i torické variantě.

Výsledný výběr čočky (jednoohnisková, jednoohnisková asférická, víceohnisková) je výsledkem dohody mezi pacientem a očním lékařem, který zhodnotí pacientův stav při očním předoperačním vyšetření. Efekt operace je okamžitý a pacienti již druhý den po zákroku vidí jasněji.

Rádi Vás přivítáme na naší klinice v Mladé Boleslavi na konzultaci k operaci nebo v oční ambulanci na běžném vyšetření.

Erbenova 791
tel.: 774 548 884
e-mail: ocni.erbenova@topesthetic.cz

Klinika Dr. Pírka, 2. patro
Na Celně 885
tel.: 326 210 248
e-mail: ocni.stepanka@topesthetic.cz

Poliklinika Škoda
Tř. Václava Klementa 869
tel.: 326 812 888
e-mail: ocni.skoda@topesthetic.cz

 

Zdroj: TOP ESTHETIC centrum estetické a oční medicíny s.r.o.

Top Esthetic je součástí sítě očních klinik Lexum.

Zdroj: Lexum a.s.