Lednicko-valtický areál, to je pro mnoho turistů především zámek a park. Překrásné a honosné sídlo rodu Lichtenštejnů je v sezóně vyhledávaným hitem, vy však zamiřte o kousek dál a poznejte letohrádky, kam se šlechta vydávala za zábavou. Půjčte si kolo, upravené cestičky zaručí pohodlnou jízdu.

Z centra Lednice jste za pár minut u empírového Loveckého zámečku a za další chvilku u Janova hradu. K romantické stavbě přejedete přes rameno Staré Dyje. Červené okenice v kamenných zdech, před nimi chráněný obří platan – tady nezůstane žádný objektiv schovaný.

Janův hradJanův hradZdroj: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Cesta pokračuje bzučícím lužním lesem až k návrší u Mlýnského rybníka, na který dohlíží stavba a la antika - Apollonův chrám. Připraveni pokračovat? Lichtenštejnové opravdu netroškařili, další architektonická památka na sebe nenechá dlouho čekat. Nový dvůr je sice hospodářská stavba, ale velmi půvabná a můžete využít zdejší infocentrum i občerstvení. 

Jen o kilometr dál na západ vás zastaví tři sošné krasavice. Chrám Tří Grácií ve tvaru podkovy hlídá deset alegorických soch a je jednou z nejkouzelnějších staveb celého areálu.

Restaurant Essens sklízí to nejlepšíRestaurant Essens sklízí to nejlepšíZdroj: Restaurant Essens 

Za obcí Hlohovec se před vámi se objeví noblesní Hraniční zámeček. Dříve panské letní sídlo, dnes hotelový resort a chrám fantastického jídla. V restaurantu Essens skládají menu z nejčerstvějších surovin, pečují o vlastní včelstvo, nakládají zeleninu a sklízí bylinky tak zručně, že to na talíři hraje nejlíbeznějšími tóny. Abyste si Essens náležitě užili, hoďte se do gala a rezervujte stůl. Umění šéfkuchaře uhranulo hodnotitele projektu Gourmet Jižní Morava a vítězství z roku 2019 obhájili i teď. Přesvědčte se sami:

Zdroj: Youtube

Pro malou ochutnávku slouží v létě přilehlé cyklobistro Les Vélos, chuťové pohárky si přijdou na své a vy budete moct pokračovat v cestě.

S vyhlídkou na třpytivou hladinu Hlohoveckého rybníka vás povede naučná stezka až k Rybničnímu zámečku. Domluvte si předem individuální prohlídku a dovíte se, co zajímavého chystá Mendelova univerzita, jež má zámeček ve správě. Pak už jen odbočit zpátky k Lednici a radovat se, že máte v kapse další poklady Lednicko-valtického areálu.

Doplnit vydané kalorie pomůžou snadno v lednickém foodtrucku Pedro´s. Servírují každý den něco jiného, ale vždycky z kvalitních surovin a vždycky nakažlivě usměvaví.

Pro čerstvou porci výletů skočte na www.jizni-morava.cz a nechte se inspirovat.

Průvodce Gourmet Jižní MoravaPrůvodce Gourmet Jižní MoravaZdroj: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava