Paní doktorko, jak může ovlivnit zdraví pacienta odkládání preventivních prohlídek u lékaře? Tento fenomén se nyní hodně vyskytoval v souvislosti s obavami nákazy onemocněním covidem-19, kdy řada lidí navštívila lékaře až při rozvinutých zdravotních obtížích. Máte nějaké doporučení nebo příběh z praxe, aby lidé skutečně nepodceňovali prevenci?
Doba byla a je velmi napjatá a v první vlně se i lidé báli přijít k lékaři vůbec. Některé ordinace měly zpočátku zavřeno a pacienty odmítaly pouštět dovnitř. Příběhů z praxe mám spousty a ani jeden není veselý, hodně z nich jsou i z pohotovosti, kam často přicházeli pacienti s dekompenzovaným vysokým tlakem, dekompenzovanou cukrovkou či infarktem, což naštěstí už teď není tak časté. Doporučení je jen jediné: „Choďte na preventivní prohlídky“.
Jaké problémy mohou při zanedbání preventivních prohlídek nastat? Co třeba často podchytíte ještě předtím, než pacient začne reálně pociťovat příznaky nemoci?
Nejčastěji se při preventivní prohlídce zjistí vysoký krevní tlak, cholesterol, cukr, méně častěji onemocnění ledvin či rakovina kůže nebo střev. Většina z těchto nemocí, jak já říkám, nebolí a pacient dlouho nemá žádné obtíže, avšak jejich časné zachycení je v převážné většině případů velmi snadno řešitelné. Jejich zanedbání může výrazně ovlivnit kvalitu a délku života.
Co je nejvíce nebezpečné v případě zanedbání pravidelnosti preventivních prohlídek? A zaznamenala jste ve Vaší ordinaci pokles zájmu o preventivní prohlídky v uplynulém „koronavirovém“ roce?
Jak jsem uvedla, nejnebezpečnější je opravdu nepodchycení nemoci včas. Pacienti poté přicházejí do ordinace pozdě, kdy už jsou nemoci spojené s komplikacemi, jako je například dušnost, otoky končetin, bušení srdce a podobně, ale i toto lze řešit. Na naší klinice skvěle funguje spolupráce se specialisty, kam komplikované pacienty odesílám, ať už jde o ordinace diabetologie, ORL, ambulance chronických ran nebo třeba endoskopické oddělení. Během „koronavirového“ roku pokles bohužel byl, ale nyní naštěstí zájem začal stoupat.
Můžete přesně popsat, jak u Vás probíhá preventivní prohlídka? Kolik máte pacientů a jak často je obecně potřeba navštívit v rámci prevence ordinaci praktického lékaře?
Pacientů mám kolem dvou tisíc a zdravému pacientovi stačí prevenci absolvovat 1x za dva roky. Pokud se během prevence nějaká nemoc objeví, pacienta si zvu častěji. Samotná prohlídka vypadá tak, že pacient jde nejprve k sestřičce, ta mu změří zrak, tlak, sluch, barvocit, u lidí nad 60 let provede krátký test na časné zachycení demence a u pacientů nad 50 let vydá test na okultní krvácení, který slouží k časnému zachycení kolorektálního karcinomu, kdy i pacienta edukuje o jeho provedení. Poté jde pacient ke mně, projdeme spolu zprávy od specialistů a aktualizuji si anamnézu, se zaměřením na změny a rizikové faktory, zkontroluji očkování, poté s pacientem projdu jeho výsledky krve a moči, EKG, pacienta fyzikálně vyšetřím a prohlédnu kůži. Na základě výsledků pak dále indikuji další vyšetření, pokud jsou potřeba.