letadloZdroj: denik

Letecký den 8. a 9. září v Líních připomene sto let plzeňské aviatiky

Přesně před stoletím byl se vznikem samostatného Československa založen letecký oddíl Plzeň jako součást letectva nového státu. Při této příležitosti se na letišti Plzeň-Líně uskuteční o víkendu 8. a 9. září letecký den věnovaný těmto událostem. Organizátoři si přejí zvýšit povědomí nás všech o nich – v tomto případě nikoli formou literárních děl, školní nauky či skript, ale vlastním předvedením strojů, techniky, života ve vojenských táborech apod. Celý projekt připravují společně Aeroklub Plzeň Bory z.s. a Classic Trainers z.s., které mají všechny nezbytné zkušenosti s leteckým provozem, parašutismem a dalšími složkami programu, a agentura Media Production Music, která za více než 25 let svou produkcí realizovala stovky akcí pro firmy, instituce a širokou veřejnost.

 letadlo 2Zdroj: denik

Od Blériota po Gripeny

 

Nosným tématem letošního ročníku 2018 je letecká historie a její  stoleté vazby na Plzeň. V programu se tak představí průkopníci plzeňské aviatiky, kteří na letounech Blériot a Avia BH-1 předvedou počátky samotného letectví i nejslavnější válečnou stíhačku RAF Spitfire, na níž létala a bojovala během druhé světové války početná skupina plzeňských letců z místního Západočeského aeroklubu.

Přiletí moderní stíhačky Gripen, krásu a zvuk čtyř hvězdicových motorů předvedou ve skupinovém letu Baťova Electra s dvěma letouny Harvard,Stinson Reliant který létal za druhé světové války až v dalekém Trinidadu, premiérově se představí nově zrekonstruovaná poválečná legenda Let C-11 a vrtulník Mil MI-2 se svým nástupcem Ensrom. Předválečné a válečné období výcviku mladých pilotů, budete moci shlédnout v ukázkách legendárních dvouplošníků Stearman, TigerMooth, Polikarpov a Bucker Jungmaister.

Sportovní poválečné letouny řady Zlin a Sokol a následná vrcholná akrobacie šampiona a účastníka Red Bull Air Race Petra Kopfsteina s letounem Extra 300 ukáže, na jakou hranici lidského umu se dokáže dostat pilot a samotné letadlo. Chybět nebudou ani hromadné výsadky parašutistů a závěrečná rekonstrukce fiktivní „bitvy o letiště“ pak ukáže množství vojenské techniky a pyrotechnických efektů. Součástí leteckého dne bude i bohatá statická ukázka  letecké i pozemní techniky.

letadlo 1Zdroj: denik 

8.-9. září 2018 – letiště Plzeň-Líně

Letiště je otevřeno pro veřejnost od 9:00 do 18:00 hodin.
Hlavní program probíhá od 12:00 do 16:30 hodin.

letadlo 3Zdroj: denik