Pokud stále nevíte, kam se vydat na výlet, doporučujeme zvážit cestu do Prahy a prozkoumat nově otevřené expozice v Muzejním komplexu Národního muzea. Zapomeňte na nekonečné vitríny, které si pamatujete ze školních exkurzí. Expozice Zázraky evoluce, Okna do pravěku, Sály minerálů, Dějiny a Dějiny 20.století jsou na špičkové úrovni, vtáhnou vás a nepustí. Nejen že si můžete prohlédnout exponáty zblízka a že vše doplňují poutavé audiovizuální prvky, ale pomocí mobilní aplikace si můžete oživit nejznámější exponát – plejtváka myšoka.  Za jedno vstupné můžete vidět nejen tyto expozice, ale i první ekologickou výstavu ZeMě, navštívit výstavní projekt Nikdy se nevzdáme věnovaný 80. výročí operace Anthropoid nebo poznat silný životní příběh Věry Čáslavské.  

Výstava Nikdy se nevzdámeZdroj: Národní muzeum

Ale Národní muzeum má co nabídnout i mimo Václavské náměstí. Například oblíbené Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur pro vás připravilo výstavu Cesta kolem světa za 80 dní inspirovanou knižní příběhem Philease Fogga, Národopisné muzeum v půvabné Kinského zahradě ukazuje ve spolupráci s Muzeem romské kultury současné romské umění a České muzeum hudby zve malé i velké na výstavu Hudební zvěřinec. Vydat se můžete také po stopách velkých českých skladatelů. Muzea Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany v Praze doplňují Památníky Bedřicha Smetany, Jaroslava Ježka nebo Josefa Suka.

Zámek Vrchotovy JanoviceZdroj: Národní Muzeum

Nepatříte mezi náruživé čtenáře a informace na panelech vás moc nebaví? Pak určitě nezapomeňte zkontrolovat termíny komentovaných prohlídek na stránkách muzea. Během léta máte možnost navštívit s průvodcem výstavy Tváře války, Hudební zvěřinec, Cesta kolem světa za 80 dní nebo Autoškolství. Garantujeme vám, že se nudit nebudete. Pokud by vám výklad nestačil, jsou k dispozici i rozmanité přednášky. Pokud stojíte o méně klasické muzejní zážitky, rozhodně vyzkoušejte Letní kino za Národopisným muzeem.

Pohled do výstavy Hudební zvěřinec v Českém muzeu hudbyZdroj: Národní muzeum

Že vás Praha nebaví a raději cestujete přírodou? I pro vás máme tipy na tuzemské výlety pod pečetí Národního muzea. Většina z nich je díky své poloze vhodná i pro návštěvu na kole. Za zmínku rozhodně stojí Zámek Vrchotovy Janovice s půvabným parkem, kde významnou stopu zanechala Sidonie Nádherná, nebo Vila Hany a Edvarda Benešových s rozlehlou zahradou v anglickém stylu v Sezimově Ústí.

Ponorka Sword ve výstavě Cesta kolem světa za 80 dníZdroj: Národní muzeum

Muzeum nezapomíná ani na děti. Do zajímavých prostor jeho objektů můžete své ratolesti poslat jak na jednodenní workshopy a kreativní dílny, tak na tematické příměstské tábory. Všechny potřebné informace včetně kapacit najdete na www.nm.cz/program.