V České republice mají totiž maminky, které vychovaly děti, v průměru o 2500 korun nižší důchody než muži. Tuto nespravedlivou praxi se lidovci snaží už dva roky změnit, marně. ANO, ČSSD a KSČM jejich snahu v Poslanecké sněmovně blokují.

„Nespravedlivě nízké důchody matek, které přispěly do důchodového systému tím, že pečovaly o děti a vychovávaly děti, navrhujeme zvýšit o 500 Kč měsíčně za každé vychované dítě,” přibližuje návrh 1. místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková.

Právě časově náročná péče o děti a výchova dětí je hlavní příčinou nižších důchodů matek. Výchovou dětí se maminky častokrát vzdávají svých kariér a pracují pouze na zkrácené úvazky.

„Dlouhodobě bojujeme za napravení nespravedlnosti na maminkách. Ty nyní mají odměnou za vychované děti nižší důchod. Chceme to změnit, maminky si to nezaslouží,“ říká předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který návrh na pětistovku maminkám k důchodu za vychované dítě podal ve Sněmovně znovu na konci srpna.  

Lidovecký návrh narovnává tuto systémovou nespravedlnost a zároveň zajišťuje v době rekordního nárůstu inflace důstojné podmínky pro život seniorů, kteří mají dnes nízké důchody. „Přitom to byli právě oni, kteří se maximálně starali o zajištění fungování důchodového systému. Svojí výchovou a rodičovstvím zajistili dnešní fungující společnost,“ dodává senátorka Šárka Jelínková.

Důchodová reforma v nedohlednu

Lidovci upozorňují na to, že navrhované opatření by mělo být dočasné. Vláda musí přijít se systémovým řešením, které vyváženě zohlední řádnou výchovu dětí jako stejně důležitý vklad do důchodového systému.

Současná vláda se na začátku svého období zavázala, že je pro ni jednou z hlavních priorit příprava důchodové reformy, protože ta stávající je za nynějších podmínek dlouhodobě neudržitelná. Do této chvíle ale žádná takováto reforma předložena nebyla.

Místo koncepčního a systémového řešení tak vláda raději přidá jednorázově 5000 korun seniorům a problém odsune. Tento předvolební dáreček však budou splácet budoucí generace, které za stávající situace na důchod ani nedosáhnou. „Má-li být udržitelný důchodový systém, musejí být děti. A mají-li být děti, pak nemají být matky trestány za to, že děti mají,“ uzavírá šéf lidovců Marian Jurečka.

Více informací naleznete zde: http://www.kdu.cz​

Zdroj: KDU - ČSL

Zadavatel: KDU - ČSL

Zpracovatel: VLTAVA LABE MEDIA a.s.