Předseda představenstva společnosti Linaset Jan Čep v rozhovoru řekl:

Linaset investuje a vytváří nové pracovní příležitosti

 

·    Linaset je v regionu vnímán jako tradiční a zavedená společnost. Jak si v době současné konjuktury vede Vaše společnost? Které problémy Vás nejvíce trápí?
Vedeme si dobře. Ostatně jako všechny společnosti, které v minulosti nezahálely a investovaly maximum vydělaných prostředků do technického rozvoje. Těžíme z vysoké kvalifikace našich zaměstnanců a moderních technologií. Pomáhá nám příznivý kurz koruny a vleklá krize pracovního trhu napříč západní Evropou,  kde se celkové náklady na výrobu postupně staly zcela neakceptovatelnými. Snad jen s výjimkou Německa. Momentálně nás trápí nedostatek výrobních kapacit, což jsou starosti sice veliké, ale v podstatě příjemné.


·     co znamená „dobře“ v číslech?
Stabilně dosahujeme hospodářského výsledku okolo šedesáti miliónů korun. Tržby 800 miliónů korun a roční míra investic je devadesát miliónů korun.


·     A to je hodně nebo málo?
Z dlouhodobého hlediska se dá říct, že každým rokem překonáváme historická maxima. A relativně vzhledem k základnímu jmění společnosti, které činí 50 mil. Kč, jsou to velmi dobrá čísla. Akcionáři by měli být spokojeni.


·     A co zaměstnanci?
Tak přímo za naše zaměstnance hovořit nemohu, ale dle různých nepřímých ukazatelů, jako je fluktuace a naplnění stavů mám za to, že si naše společnost v oblasti, kde se pohybujeme, vede skvěle. Před mnoha lety jsme začínali relativně dole ve srovnání s například zahraničními společnostmi.  Dnes nabízíme zaměstnancům stabilní prostředí se všemi základními bonusy, které se od společnosti našeho typu očekávají. To znamená například týden dovolené navíc, věrnostní bonusy, vysoké prémie, mimořádné odměny na konci roku, možnost stravování a podobně. Důležitý je i karierní růst. Každý pracovitý, chytrý a ambiciózní člověk má možnost se u nás realizovat. Mnoho našich řadových seřizovačů či obsluh CNC strojů se postupem času vypracovalo na konstruktéry, technology či případně řídící pracovníky. Ve firmě probíhá neustálá generační obměna a šancí na sebeuplatnění je mnoho.


·    To je sice hezké, ale zaměstnance zajímá především mzda. Co nabízíte v této oblasti?
Samozřejmě! Zaměstnáváme 700 lidí na nejrůznějších pozicích. V úplném detailu nechci ani nemohu odměňování rozebírat tedy zhruba takto: Průměrná mzda ve společnosti dosahuje částky 30.000 tis. Kč, operátoři na vstřikovnách si přijdou asi na 20.000,- Kč měsíčně. Vyplácené mzdy a platy na dalších profesích potom záleží na požadované odbornosti, délce odborné praxe a samozřejmě se individuálně liší dle podávaného výkonu každého jednotlivce. Rozhodně si troufám tvrdit, že všechny odborné i administrativní profese odměňujeme tak, abychom byli spolehlivě konkurenceschopní na trhu práce. Zde bych chtěl zdůraznit, že Linaset dokázal zvýšit platy svých zaměstnanců za poslední dva roky v průměru o 20%, což v ročních nákladech představuje částku 30 mil. Kč. Takový platový růst si mohou dovolit pouze finančně silné a ziskové společnosti. Nad rámec běžných mezd, odměn a bonusů profitují naši zaměstnanci také z mimořádně dobrého hospodaření společnosti a jsou jim vypláceny roční odměny z vytvořeného zisku.


·    Ale Škodovka nabízí více, ne?
To jistě ano. Ale to jste trošku někde jinde. Nemělo by se rozhodně zapomínat na to, že ne všichni mohou pracovat ve Škodovce a ne všichni ve výrobním řetězci mohou brát takové peníze, jaké pobírají zaměstnanci na nejvyšším stupni výrobní pyramidy. To by také konečné výrobky mohly stát 10x tolik, než stojí dnes, a to by se konečný spotřebitel nestačil divit.

 

·    Automobilový průmysl je velmi konkurenční prostředí, které se neustále vyvíjí, a ve kterém Vaše firma ušla v posledních 15 let velký kus cesty. Jak vnímáte svoje postavení mezi dodavateli technických plastových dílů pro auto průmysl?
Linaset po druhé vlně privatizace začínal jako výrobce jednoduchých setových držáčků a páček. Podívám-li se na jakýkoliv přesný a složitý výlisek, který dnes vyrábíme včetně lisovacího nástroje, posunuli jsme se doslova světelné roky. Jsme rovnocennou konkurencí na světovém trhu zcela bez výhrad. O naše díly budete zakopávat na každém kroku a někdy Vás to možná i překvapí. Takže jen ve stručnosti - elektrické zubí kartáčky Oral-B, vybavení kuchyní DeLonghi, díly do aut všech značek od indického Tata přes ruský VAZ, francouzský Peugeot, americký Ford, německý Volkswagen. Ani luxusní značky nenecháváme bez povšimnutí, takže části klimatizace pro Mercedes, pedály ve Ferrari či odrazové světla v Jaguáru. V oblasti elektra jsou to díly do motorů pro vysavače, spínací desky a třeba taky spínače pro rozvodné skříně instalované například v mrakodrapech v Dubaji.

 

·    Investujete opravdu velkou částku, jaká rizika jsou dle Vás s investicí spojena? … a má vůbec lisování plastů delší perspektivu při současném tlaku na ekologii a životní prostředí?
Prosím rozlišujme mezi realitou a pomýlenými fantaziemi kvazi intelektuálních elit. A realita je taková, že výroba z plastů je motorem růstu životní úrovně obecně. Žádná jiná technologie nám neumožňuje vyrábět tak dokonalé výrobky v tak masovém měřítku a hlavně tak levně. Za posledních 20 let narostla celosvětová výroba z plastů pětinásobně. Očekává se, že za dalších 20 let toto násobení opět zopakujeme. Jestli něco má trvalou a pevnou budoucnost, tak je to plastová výroba. Toliko k perspektivě plastikářské výroby….


·    …  co se týká výše investice?
Než se dostanu k nové hale, rád bych ve stručnosti připomenul, že Linaset investuje a buduje od okamžiku, kdy podnik převzali současní majitelé. Za posledních dvacet let jsme výrazně zmodernizovali technologický park a vybudovali dva nové závody v Bruntále. Počet zaměstnanců narostl z 250 na 700. Do výroby jsme postupně nainvestovali 800 miliónů korun a společně s novou halou se dostáváme hodně přes miliardu v investicích.

 

·    Nepřeháníte?
Vůbec ne, nezapomeňte na faktor času a … ostatně domnívám se, že v tom nejsme velkou výjimkou, všechny ze socialismu technologicky zastaralé firmy musely v minulosti masivně investovat.

 

·    Čísla, která uvádíte Vás řadí téměř na úroveň velkých zahraničních investorů, předpokládám, že tomu odpovídají i vztahy se státní správou?
Myslíte? To se budu muset zeptat kolegů, jestli jsem něco nepřehlédl (smích). Ale vážně. Státní správa si jde svoji cestou a my zase naší. Jistá formálně deklarovaná podpora tady je, ovšem realita je naprostá katastrofa, která začíná novým zákonem o obchodních korporacích, pokračuje blokací pozemků díky církevním restitucím, neustálým brutálním růstem nesmyslných nařízení a vyhlášek, utahováním zákoníku práce a končí navyšováním sociálních dávek v době, kdy u nás zaměstnáváme 50 polských pracovníků, protože lidé na dávkách pracovat prostě nebudou. Dál to snad ani nechci rozebírat. To je na jiný rozhovor.

 

·    Mohl byste nám k zahájené investici sdělit další podrobnosti? Co Vás k takto velké investici vedlo, co a pro koho hodláte v nových prostorách vyrábět?
Přístavbou další výrobní haly chceme potenciálně zdvojnásobit naši výrobní kapacitu v areálu Zahradní. Budujeme výrobní halu s administrativním zázemím a přilehlým skladem o celkové zastavěné ploše 5500 m2 a výšce cca 13 metrů. V rámci dalšího technologického posunu bude tato hala vyhrazena především pro lisy vyšší tonáží 400 - 700 tun, na kterých můžeme provozovat až patnáctitunové lisovací formy. Část haly je navržena jako velmi čistý provoz se speciální vzduchotechnikou, kde zamýšlíme vyrábět výrobky náročné na čistotu (např. pokovení plastů). V prostorách chceme prioritně vyrábět optické díly a součásti světel. Kapacita bude samozřejmě k dispozici i všem našim současným zákazníkům s tím, že se naše nabídka podstatně rozšíří o oblast vyšších tonáží. Vidíme, jak se svět kolem nás velmi rychle mění a posunuje dopředu. Nelze se zastavit, nelze se uspokojit tím, co už bylo vybudováno. Trh i vláda tlačí na vyšší mzdy. A my na ně musíme vydělat a to není vůbec jednoduché. To nelze učinit tak, že pouze zvýšíte cenu své práce, to bychom o práci brzy přišli. To musíme udělat tak, že posuneme naši nabídku směrem k vyšší přidané hodnotě. A o to nám jde.


.    … takže už nechce být obyčejná montovna?
Ale no tak, slovem „montovna“ zabředáváme do politických a odborářských klišé, které vypouštějí z úst lidé, co nikdy nepracovali. Primárně jsme a budeme subdodavatel v rámci širších výrobních struktur. Slovo montovna je dnes používáno jako pejorativní symbol pro otrockou a levnou práci. Ovšem to je dokonalá totální nepravda a newspeaková lež. Každý výrobek, který držíte v rukou, od toaletního papíru až po chytrý telefon, byl sestaven s podílem lidské práce. Chcete-li „smontován“. Každá služba, kterou dostaneme od kadeřníka až po malíře pokojů, je prodej lidské práce. Tak to bylo a vždycky bude. Jestli se některý přechytralý bafuňář domnívá, že všechnu výrobu můžeme nahradit pěstouny, úředníky, dávkaři, psychology případně  genderovými specialisty, tak Vás ujišťuji, že v okamžiku, kdy to uděláme, si hned druhý den ráno nebudete mít čím utřít zadek.
Takže zpátky k otázce. Stojíme nohama na zemi, jsme špičkový výrobní závod v oblasti subdodavatelské. Nikdy nebudeme mít vlastní výrobní program. To je zcela nereálné. Trh si rozdělily nadnárodní korporace se špičkovým vývojem a marketingem. A tyto korporace potřebují velkou výrobní kapacitu formou subdodávek. Linaset je připraven část této kapacity poskytovat s vysokou kvalitou a na velmi vysoké technologické úrovni. Málo se ví, jak mnoho odborných profesí najde uplatnění i na této úrovni výroby. Na jednoho výrobního dělníka máte dnes minimálně jednoho pracovníka v odborné či administrativní sféře. Vesměs se jedná o špičkové a nepostradatelné odborníky.

 

·    Významná investice přinese do regionu i nová pracovní místa. Jaké profese budete do nového provozu poptávat?
Postupně všechny co Vás jen napadnou. V tuto chvíli bych rád využil příležitosti k drobné osvětě a zdůraznil, že lisování plastů je mnohem více strojírenská záležitost, než chemická. Práce s lisovacími nástroji (formami), jejich konstrukce, výroba, odladění a údržba je ryze strojírenská záležitost. Takže šikovní strojaři na jakékoliv úrovni vzdělání mají u nás dveře otevřené. Celkový výčet profesí pak zahrnuje obsluhy lisů, manipulanty, seřizovače, technology, nástrojáře, logistiky, plánovače, mistry, pracovníky kontroly, obchodníky, projektové manažery, obsluhy CNC strojů. Mám pocit, že by někdy bylo jednodušší jmenovat, koho nehledáme.

 

·    koho? :-)
…. ale tak myslím, že nehledáme astronauty … alespoň na poslední poradě se nikdo nezmiňoval …. zatím … :-) …

 

·    Dnes je velmi těžké najít kvalifikované zaměstnance. Dokážete je na trhu práce oslovit?
Je to velmi těžké. Otevřeně přiznávám, že naše nabídka v oblasti mzdy, případně technického vybavení bude vždy mírně zaostávat za tím, co lidem dávají firmy, pro které my fungujeme jako dodavatelé (Bosch, ABB, Magna, Hella, ….). Ale stále se zlepšujeme! Konkrétně myslím, že například co se týká technologií, strojů, konstrukčních software, měřicích zařízení, začínáme být srovnatelní. Na druhé straně se domnívám, že na mnoha úrovních naší firmy neexistuje bezduchý korporátní dril a lidé se k sobě stále chovají jako lidi a ne jako stroje. Nebudu tady narůžovo malovat krásné lidské harmonické vztahy, automotiv výroba je plný stresů, stíhaní termínů a tím pádem i konfliktů. Mám ovšem za to, že přes všechen ten každodenní stres a shon držíme k sobě vzájemnou úctu a respekt, jak jen to jde. A pokud srovnání zúžím pouze na nejbližší region, tak samozřejmě zde nemáte šanci najít lepší firmu, než je právě Linaset J.


·    Na závěr rozhovoru si prosím zkuste podívat do budoucna. Jaké největší výzvy budou podle Vás, v horizontu příštích 15 let, stát před Vaší firmou?
Na to je těžké odpovědět. Záleží, jakým směrem ta otázka míří. Naše firma a myslím i většina českých zdravých firem, se dokáže vypořádat s jakoukoliv výzvou. Máme šikovné lidi, jsme pružní, na trhu dobře zapsaní. Takže pokud by šlo jen o to vybojovat si místo na slunci ve férové konkurenci, udržet se na špici technologického rozvoje, toho bych se rozhodně nebál. Do jisté míry nás bude trápit generační obměna na všech úrovních. Nové generace nesou stále menší podíl pracovitých a ctižádostivých lidí ochotných stát na vlastních nohou. Získat tuto menšící se skupinku na naši stranu bude v budoucnosti výzva.
A jak ostatně vyplývá z celého rozhovoru, Linaset se nachází v období prudkého rozvoje a vysoké investiční aktivity. Já osobně bych rád v příštích deseti letech firmu za stabilizoval a trochu uklidnil, pokud nám to požadavky trhu jen trochu dovolí.

Zdroj: Linaset