Zeptali jsem se pana Radka Chrástka, vedoucího směny na lisovně.

Radku, můžete stručně charakterizovat specifika postupového tváření?
Jedná se o tvarování kovu za studena pomocí tlaku. Postupové je proto, že finální produkt dostává svůj tvar postupně. Na rozdíl od sléváren, kde je jedna forma, do které nalijete tekutou ocel, u nás začínáme kusem drátu. Drát pak ve stroji tlačíme do jednotlivých matric nástrojů a tím formujeme požadovaný tvar. Výsledkem je výlisek, který je první fází finálního produktu – brzdového vodicího čepu. 

V čem spočívá práce na lisovně?
Práce lisaře se skládá z několika různých činností. Technicky náročná je přeměna výroby, při které se musí demontovat celá sada tvářecích nástrojů, následně namontovat nová. Poté je potřeba stroj seřídit, aby výlisky přesně odpovídaly výkresové dokumentaci. Často je to pro lisaře velká výzva, protože správné a stabilní nastavení je náročné na technické znalosti, schopnosti a cit pro materiál. Po uvolnění výroby je potřeba průběžně kusy měřit, abychom si byli jistí, že produkt vyrábíme v odpovídající kvalitě. Rozhodně to není žádná jednotvárná práce u pásu. 

Co vás na práci baví nejvíc?
Mám vysokou míru samostatnosti v rozhodování. Momentálně pracuji se strojem Hatebur, který stál cca 60 milionů korun, vyžaduje to tedy i dost odpovědnosti. Práce se železem je fascinující a tváření kovu je královská disciplína. Pokud se člověk dostatečně snaží, sledovat výsledek jeho práce ho může velmi těšit. 

Takto vypadá funkční část tvářecího lisuZdroj: LISI/archiv

Co potřebuje člověk k tomu, aby se stal dobrým lisařem?
V prvé řadě se nesmí bát trochu ušpinit. Dále je potřeba umět se orientovat ve výkresové dokumentaci, pracovních standardech a používat základní měřidla. Velkou výhodou jsou základní znalosti o fungování strojů. Z vlastní zkušenosti však vím, že pokud má člověk technické myšlení, rychle to vyjde najevo a všechno ostatní se naučí postupem času. Stačí mít jen zájem a snahu. 

Pracují u vás ve výrobě i ženy?
Asi třetina zaměstnanců firmy jsou ženy. Žádná zatím nepracuje na lisovně, protože je to práce fyzicky náročnější. Uplatnění u nás však mají na obrobně jako operátorky obráběcích strojů, nebo na oddělení 100% kontroly, jako operátorky kontrolních automatů. Výlisky, které na lisovně vytvoříme, tak dále zpracovávají a kontrolují před odesláním zákazníkům. 

Některé firmy v okolí nedávno propouštěly… co vy? Máte místo pro nové kolegy?
Ano, díky silné pozici firmy je o naše výrobky zájem po celém světě. Proto máme hned několik volných míst. Nové kolegy zaučujeme pomocí adaptačního plánu, abychom jim usnadnili začátek a předali základy práce u nás. Spoustu lidí překvapí i pořádek a čistota v našem provozu, firma hodně dbá na bezpečnost a je to poznat. Nebojte se přijít podívat, jak to u nás vypadá.

logoZdroj: LISI/archiv

 

Věděli jste, že každé čtvrté nově vyrobené auto na světě má brzdové čepy z Čejče? Za naši úspěchem stojí jak šikovní lidé z blízkého okolí, tak silné zázemí francouzské matky.

Do závodu v Čejči aktuálně obsazujeme tyto pozice:

• Obsluhu tvářecího lisu ( třísměnný provoz, garance mzdy od 24 500,-*, firemní benefity)
• Operátora/ku obráběcích CNC strojů (třísměnný provoz, garance mzdy od 22 500,-*, firemní benefity)
• Mechanika/seřizovače (třísměnný provoz, garance mzdy od 26 500,-*, firemní benefity)
*individuální nabídka pro uchazeče s praxí v oboru

Co nabízíme?

• Jistotu dlouhodobého zaměstnání
• Pravidelnou valorizaci mzdy
• Štědře placené přesčasy
• Možnost kariérního růstu
• Výkonnostní bonus až 8 000 Kč ročně
• Bonus 3 000 Kč čtvrtletně za efektivní využití pracovní doby
• 5 týdnů dovolené
• Výběr ze 7 jídel + kantýnu a další benefity

Kontakt: 518 606 655,  www.dolisi.cz