Největší potenciál využití lithia, převážně ve formě nejrůznějších sloučenin, je při výrobě hlavně dobíjecích baterií, především do přenosné elektroniky. Zařadit sem můžeme mobilní telefony, tablety, notebooky, fotoaparáty nebo kamery. Používá se ale také v lékařských přístrojích, bateriích do elektromobilů a velkokapacitních baterií pro ukládání energie třeba z obnovitelných zdrojů.

Lithiové baterie jsou nejkvalitnější a nejsilnější baterie. Jsou tak ideální pro zařízení, kde je potřeba zabezpečit spolehlivost, dlouhou bezúdržbovost i širokou škálu teplot, ve kterých se bude baterie používat. Mezi hlavní přednosti patří jejich dlouhá životnost, netrpí samovybíjením a nabízejí vysokou kapacitu v kombinaci s malým objemem a hmotností. Lithiové baterie snesou provozní teploty od -40 °C až +60 °C, jsou vhodné do každého počasí i pro každou situaci. Díky lithiu mají Li-Ion baterie vlastnosti, které z nich dělají ideální úložiště energie.

Značná část lithia je využívána v keramickém a sklářském průmyslu. Využívá se i při výrobě některých léků, nalezneme ho ale třeba i v kardiostimulátorech. Své využití má také v leteckém a vesmírném průmyslu. Věděli jste, že lithiovou baterii využívá například také vesmírné vozítko Curiosity, které operuje na Marsu?

V České republice se nachází významné ložisko tohoto drahého kovu. Na Cínovci v Ústeckém kraji se nachází jedno z nejvýznamnějších světových nalezišť, jsou zde zhruba 3 procenta světových zásob. Po lithiu celosvětově roste poptávka, Ústecký kraj a Česká republika tak má jedinečnou šanci stát se významným producentem poptávaného lithia. Kraji to přinese kvalitní kvalifikovaná pracovní místa a příliv nových investic. Z dosud uhelného regionu se tak může stát bohaté centrum moderní energetiky a jeden z nejrozvinutějších regionů v celé republice.

Lithium je zároveň jedním z 16 prvků, které Evropská komise zařadila na seznam strategických materiálů. V České republice se kromě lithia nachází z těchto 16 strategických surovin ještě mangan. Oba prvky jsou nezbytnou součástí bateriového hodnotového řetězce. Dostatek surovin k výrobě moderních ekologických vozů pomůže zachovat pracovní místa nejen v automobilkách, ale i rozvinutém dodavatelském řetězci.