Přestože si to mnoho lidí neuvědomuje v posledně jmenovaném se letos vyznamenal jeden často opomíjený obor – logistika. O tom, co logistika vlastně všechno zahrnuje a jakou roli letos sehrála, jsme si povídali s Ing. Janem Piharem, generálním ředitelem logistické společnosti DACHSER Czech Republic.

Pane Pihare, Vy v logistice působíte přes 20 let. Mohl byste jednoduše shrnout, co si pod ní můžeme představit?
Logistika je moderní obor, který už dávno není jen přepravou z bodu A do bodu B. Je to soubor komplexních služeb od zásobování výrobních linek, přes skladování až po distribuci zboží. Patří sem i řada služeb s přidanou hodnotou, které mají na starosti lidé ve skladech – to jsou všechny akční nabídky – šampon a kondicionér v jednom balení, reklama na hrdlech lahví, speciální etikety s českým překladem a další. Logistika používá nejmodernější technologie a zahrnuje všechny druhy přepravy – letecké, námořní a tady v Evropě především pozemní silniční přepravy.

Zdroj: archiv DACHSER

A právě ty se letos zasloužily o to, že navzdory pandemii koronaviru, nezkolabovalo zásobování obchodů se základními potřebami, je to tak?
Přesně tak. Ani v dobách největších restrikcí jsme my v DACHSERU nepřestávali zavážet zbožím našich zákazníků doslova každý kout Evropy, respektive v případě leteckých přeprav celého světa. Nebylo to jednoduché, ale poměrně rychle jsme si našli systém, jak fungovat i při vysokém riziku nákazy, které při doručování prostě a jednoduše je.

Jak tedy vlastně DACHSER funguje a jak se musel letošní mimořádné situaci přizpůsobit?
Máme pobočky a provozovny na deseti místech po celé republice (Praha, Kladno, Hradec Králové, Letohrad, Ostrava, Frenštát pod Radhoštěm, Brno, Břeclav, České Budějovice a speciální pobočka DACHSER Cargoplus) a ty jsou součástí celosvětové sítě DACHSER. Naší primární snahou v těchto nejistých dobách je udržet provoz celé naší sítě v chodu, abychom mohli do obchodů doručit nezbytné potraviny a drogerii a do výrobních firem potřebné komponenty k výrobě, hotové výrobky pak na jejich místo určení. Proto jsme hned na počátku první vlny pandemie zavedli přísná hygienická a režimová opatření, která musejí dodržovat všichni, ať už se jedná o pracovníky ve skladech, na rampách či v kancelářích. Vytvořili jsme podmínky pro větší sociální odstupy – tam, kde to náplň práce umožňuje, pracují lidé na home office, zřídili jsme záložní týmy zaměstnanců, pořídili jsme plexisklové zástěny do kanceláří. V provozech se pracuje na týmy a směny se nesmějí potkávat. Pro řidiče, kteří jsou díky cestování po celé Evropě vystaveni nebezpečí nákazy nejvíce a kterým za to, jak skvěle pracují, patří náš velký dík, je zaveden zcela speciální režim tak, aby nepřišli do blízkého kontaktu s lidmi na pobočkách. Je to celý balík opatření.

Jak se s nimi Vaši lidé sžili?
Zcela bez problémů, máme skvělý tým. V první řadě musím říct, že krize přinesla nebývalou solidaritu napříč odděleními, pobočkami i zeměmi v celé síti DACHSER. Naši lidé tady v Česku ve svém volném čase pomáhají seniorům, na jaře našili roušky, navzájem jsou si oporou. Dokonce se dobrovolně zúčastnili virtuálního běhu pro Světlušku. Zavedená opatření na pobočkách akceptovali a dodržují i přes to, že je to pro ně často náročné (zejména při fyzické práci ve skladech). U nás zkrátka všichni víme, proč to děláme – pokud by totiž selhala logistika, mohli bychom se dostat z pandemie až do skutečné humanitární krize v globálním rozsahu.

To je velmi hluboká myšlenka, ale řekněte, není logistika občas trochu přehlížená?
Logistika je u nás bohužel pořád jakousi „Popelkou“ mezi průmyslovými odvětvími. Myslím, že se opravdu potvrdil fakt, že bez fungující logistiky by cesta z této pandemie trvala mnohem déle. Vzpomeňte si na jarní přistání obrovského nákladního letadla se zdravotním materiálem a následný rozvoz po nemocnicích. To byla logistika v přímém přenosu. Od té chvíle se musel celý svět vypořádat s úplně novými podmínkami od nedostatku obřích letadel až po rozvoz balených obědů v plastikových přepravkách. A logistika v boji s pandemií obstála na výbornou.

Zdroj: archiv DACHSER

www.dachser.cz