Gabriela Dědičová, zakladatelka a majitelkaGabriela Dědičová, zakladatelka a majitelkaZdroj: TiamiTradiční těžené diamanty jsou už po dlouhá léta symbolem luxusu, elegance a v neposlední řadě i společenského statutu. Jejich vzácnost, naprosto jedinečná estetika a také náročnost jejich získávání se totiž přirozeně promítají nejen do ceny samotných drahokamů, ale potažmo i do šperků, které zdobí. Diamanty tak vždy byly výsadou těch nejbohatších a také skvělým investičním artiklem, jehož hodnota časem neklesá.

PrstenPrstenZdroj: Tiami

Doba se ale mění a s obrovským technologickým pokrokem, který zažíváme v rámci posledních zhruba sto let, se vědci čím dál tím častěji zabývají vývojem materiálových alternativ, jež jsou například levnější nebo udržitelnější než originál. Obě tyto vlastnosti přitom splňují i tzv. laboratorní diamanty, které pomalu, ale jistě způsobují převrat ve světě luxusních šperků a dokazují, že krása a elegance v sobě nemusí nést otisky devastace životního prostředí či lidských životů. "Na lab-grown diamantech mě baví to, že jsou etické a zároveň mají úplně stejné složení i vlastnosti, jako diamanty těžené. V roce 2018 v Americe ustanovili, že lab-grown diamant má stejné fyzikální, optické i chemické vlastnosti, jako ten těžený. V zahraničí se tedy už léta nedělá rozdíl v tom, jestli je diamant těžený nebo laboratorně vyrobený. Berou se tedy jako rovnocenné a ty laboratorní hrdě nosí i slavné celebrity, " říká Gabriela Dědičová, zakladatelka šperkařské značky Tiami, která vyrábí zlaté šperky výhradně z laboratorních diamantů.

Prsten Mundo s modrým lab-grown diamantemPrsten Mundo s modrým lab-grown diamantemZdroj: Tiami

Je to skutečně tak - současné lab-grown diamanty od těch těžených dokáže rozpoznat pouze velice zkušený odborník. Jejich překrásná brilance je totiž doopravdy k nerozeznání. V laboratořích vznikají diamanty nejčastěji z tzv. uhlíkového diamantového semínka za řízeného působení vysokého tlaku a teploty, podobně, jako v přírodě. Tímto způsobem v laboratoři rostou diamanty čiré. Pokud jde o ty barevné, ani ty nejsou pro laboratorní výrobu ničím nemožným. Přimícháním dusíku vznikají diamanty hnědé, žluté či oranžové, díky boru ty modré. Růžové jsou zase dílem působení ještě vyššího tlaku, zelené zase tvoří radioaktivní gama záření.

Součásti balení je i certifikát pravostiSoučástí balení je i certifikát pravostiZdroj: Tiami

Takto v laboratoři vypěstované diamanty mají mnoho výhod. První je jejich udržitelnost - na rozdíl od těch těžených, při jejichž získávání dochází k devastování okolní krajiny, proces výroby diamantů v laboratoři přírodu nijak nezatěžuje. Stejně tak nedochází k vykořisťování a nelidským životním podmínkám diamantových těžařů. Lab-grown diamanty jsou proto nejen udržitelné, ale i etické. V neposlední řadě jde i o jejich výslednou cenu, která je o zhruba 30% nižší než u diamantů těžených. Laboratorní diamanty jsou tak mnohem dostupnější variantou luxusu a elegance, jež s sebou tento drahokam přináší.

Tiami má nově v nabídce i pánskou kolekci náramkůTiami má nově v nabídce i pánskou kolekci náramkůZdroj: Tiami

Není proto divu, že v posledních letech lab-grown diamanty závratně stoupají na popularitě a pyšně se jimi zdobí i celebrity toho největšího kalibru. Hvězdy jako zpěvačky Rihanna a Lady Gaga, herečky Emma Watson či Penelope Cruz a dokonce i manželka prince Harryho Meghan Markle, všechny tyto veleúspěšné a obdivované ženy dávají přednost šperky s laboratorně pěstovanými diamanty. Jejich velikým zastáncem je i herec Leonardo DiCaprio, pro nějž je udržitelnost a záchrana planety obrovským tématem. Je velice inspirativní sledovat, že i celebrity, které cena diamantových šperků trápit nemusí, dávají přednost jejich udržitelnější a etičtější variantě.

V nabídce jsou i populární šňůrkové náramky, které jsou cenově dostupnějšíV nabídce jsou i populární šňůrkové náramky, které jsou cenově dostupnějšíZdroj: Tiami

I přesto, že se laboratorní diamanty zatím těší největší oblibě hlavně v USA, ani v Čechách o ně nejsme ochuzeni. Lokální šperkařská značka TIAMI přináší na náš trh zlaté šperky exkluzivně s lab-grown diamanty. “V Tiami spolupracujeme s dodavateli lab-grown diamantů z belgických Antverp. Všechny šperky následně vyrábíme přímo v našem ateliéru v centru Prahy. Jsou produktem precizní šperkařské práce a odhodlání vytvořit diamantové unikáty, kterými můžete potěšit své nejbližší nebo sebe. Navíc neustále dbáme na udržitelnost nejen našich šperků. Dárkové krabičky například vyrábíme z biologicky plně odbouratelného materiálu, jako je kukuřičný, bramborový škrob či cukrová třtina. Tiskneme si je sami na 3D tiskárně", popisuje proces vzniku šperků majitelka značky, Gabriela Dědičová.

Šperky se vyrábí v ruceŠperky se vyrábí ručněZdroj: Tiami

Pokud se tedy i vy rozhodnete pořídit unikátní diamantový šperk pro sebe nebo své blízké, je dobré vědět, že zakoupením dnes dostupných lab-grown diamantů potěšíte nejen své nejbližší, ale i planetu.
Zdroj: Tiami