Vědí, že čas nelze zastavit a uvědomují si, že s přibývajícími léty se o jejich děti bude muset někdo postarat, že již musí myslet na zajištění dlouhodobé péče pro své děti, až na ni nebudou samy stačit.
Začínají si klást otázky. Pomůže rodina? Pomohou přátelé, známí, obec, stát?
Maminky rozhodně vědí, co pro své děti chtějí či nechtějí. Chtějí, aby se jejich děti osamostatnily, nechtějí je ale rozhodně ponechat v ústavní péči. Chtějí v Klatovech či nejbližším okolí využívat pobytové služby komunitního typu. Kromě toho potřebují také služby, které jim poskytnou odlehčení v péči, a rády by pro své děti využívaly volnočasové aktivity, kdyby byly k dispozici. Ony nejlépe znají potřeby svých dětí. V rámci projektu MAS Pošumaví můžeme maminky na jejich cestě podpořit. Můžeme je provést advokacií a podporovat je v tom, aby se nebály hájit si svá práva stejně jako práva jejich dětí.
A co všechno jsme již od prvního společného setkání stihli? Potkali jsme se se všemi důležitými aktéry, kteří mají možnost záměr maminek podpořit. Iniciovali jsme společné setkání se zástupci města Klatovy, uspořádali jsme dvě veřejná setkání, na které jsme pozvali poskytovatele sociálních služeb a pečující osoby, požádali rodiny pečující o děti se zdravotním postižením o vyplnění krátkého dotazníku mapujícího potřebnost služeb, informovali Krajský úřad Plzeňského kraje o chybějící službě a projednali další postup. A co se bude dít dál? V současné době vyhodnocujeme průzkum potřeb (dotazníky), sbíráme dostupná statistická data a chystáme se na další jednání, která mohou posunout potřeby pečujících opět o krok blíže k jejich vysněné službě, která jim odlehčí v jejich obtížné životní situaci.
Iniciativa maminek, které potřebují na Klatovsku novou sociální službu pro své dospělé děti se zdravotním postižením, je jednou z podporovaných aktivit v rámci projektu MAS Pošumaví s názvem „Podpora komunitních a sociálních aktivit na území MAS Pošumaví", jenž je podpořena finančními prostředky z Operačního programu Zaměstnanost plus.
V rámci projektu se snažíme všechny, kteří pečují o své blízké, provést složitou cestou uvědomění si, že na svou nelehkou situaci nejsou sami. Že je důležité myslet na budoucnost a pokud si nevědí rady, ať odhodí stud a obrátí se o pomoc. Vždyť se ze dne na den stali neformálními pečujícími, kteří jsou 24 hodin denně, 7 dní v týdnu neustále k dispozici svým nejbližším.
Za realizační tým projektu bojují, směrují, radami a zkušenostmi přispívají Tereza Eberlová (koordinátorka komunitní práce v sociální oblasti, Centrum pro komunitní práci Západní Čechy), Marie Homolková (koordinátorka aktivit projektu) a Lenka Ticháčková (podpora advokacie pečujících v rámci svépomocných skupin).