“Můžeme tady mít překrásné prostředí, přetrhnout se, aby vše bylo opravené a lidé se v ulicích cítili bezpečně, ale pokud obvod nebude skutečně žít, bude to jen prázdná schránka a lidé budou volný čas trávit jinde,“ říká staro-nový mariánskohorský starosta Patrik Hujdus.

starosta Patrik Hujdusstarosta Patrik HujdusZdroj: Statutární město Ostrava

Jak by měl podle vás život v obvodu vypadat, o co se radnici snaží?
Chtěl bych obvodu vtisknout tak trochu vesnický charakter. V tom smyslu, aby byl místem, které není anonymní, ale kde lidé žijí skutečně spolu a kde radnice pro místní dělá to, co na vesnici dělávají možná lidé sami pro sebe. Umožnit obyvatelům účastnit se společenských akcí a vtáhnout je do toho, to cítím jako poslání. Covid nám to sice komplikuje, ale lidé mají logicky potřebu žít normální život, nejen v on-line prostředí. Proto jsme navzdory, nebo možná i díky okolnostem, v loňském roce uskutečnili v obvodu několik podařených akcí, a některé z nich se zřejmě stanou základem pěkných, nových tradic.

O jaké akce se konkrétně jednalo?
Mimo vánoční Trhy naruby, kde lidé nenakupovali, ale naopak v duchu Vánoc darovali potřebným, se nám mimořádně podařilo Putování se strašidly. V období dušiček jsme uspořádali lampionový průvod doplněný strašením nadpřirozených bytostí. Trasa vedla od radnice na Mariánské náměstí a zpět, a zlatým hřebem byl neočekávaný průchod strašidelně vyzdobenou radnicí, kde se na chvíli stali strašidly dobrovolníci z řad úředníků. Zdálo se to možná jako trochu zběsilý nápad, ale atmosféra byla úžasná, a lidem, kterých se zúčastnilo snad na pět set, se akce podle ohlasů moc líbila. Proto ji za rok rádi zopakujeme.

strašidlaPutování se strašidlyZdroj: Statutární město Ostrava

Vznikly i další akce, které byste chtěli pořádat pravidelně?
Na dopravním hřišti školy Generála Janka jsme například uspořádali folkový festival. Zahráli amatéři i profesionálové, lidé mohli posedět, poslouchat hudbu, děti za pódiem jezdily na koloběžkách, účastnily se doprovodného programu, a  při opékání párků se také hrálo na kytaru. Folková dolina byla skutečně podařená akce a pro letošní rok už automaticky počítáme s dalším ročníkem.

Folková dolinaFolková dolinaZdroj: Statutární město Ostrava

Navíc na základě úspěchu nám teď chtějí zahrát i místní rockeři. Zvažujeme proto uspořádat letos v červnu v blízkosti hulváckého koupaliště i rockovou akci. Měla by to být také spíše nízkorozpočtová záležitost pro lidi z obvodu. Měřítkem úspěchu pro nás totiž není počet návštěvníků. Nechceme davy lidí a pivo tekoucí proudem, chceme, ať se naši lidé pobaví, mohou vzít děti a přátele a společně si to užijeme.

Co ještě chystáte na letošní rok?
Lidé se mohou těšit třeba na tradiční velikonoční jarmark, ale přidáváme i další akce. Pokusíme se o český rekord v počtu čarodějnic, které se na pálení čarodějnic sletí na Mariánské náměstí a na měsíc lásky, květen, připravujeme netradiční překvapení. Mariánské náměstí ozdobí symbolicky veliké srdce potažené červenou látkou. Na ni budou lidé moci psát vzkazy či svá vyznání a z celé akce vznikne časosběrné video. To pak společně s plátnem se vzkazy uzavřeme do truhly a tu bychom chtěli uložit do věže radnice na příštích sto let.

Letošní novinkou pak bude i Galerie na Mariánském náměstí a v Dolině. Na každý měsíc připravíme výstavu šesti tematicky zaměřených panelů. Začneme u velikánů obvodu, u lidí, kteří se zapsali do historie našeho obvodu a jsou tady nesmazatelně vtisknuti. Po dvou týdnech se výstava vždy přesune do Doliny na Fifejdy, a na Mariánském náměstí ji vystřídá nové téma.

Myslíte nějak také na děti?
V červenci bychom pro děti ze základních škol chtěli zorganizovat Radniční příměstský tábor s pestrým programem. I když to není úplně obvyklé, cítím to tak, že pro pracující rodiče není snadné najít pro školáky o prázdninách vyžití, a tábor za symbolickou cenu, by mohl řadě rodin pomoct. Předběžně plánujeme tři týdenní turnusy.

Opět se také uskuteční adaptační pobyt pro budoucí prvňáčky v chorvatské Poreči, který se nám v minulosti velice osvědčil, a který radnice finančně podporuje. Letos se nově bude konat už v srpnu.

Mezi priority řadíte také péči o majetek obvodu a investice…
Už od roku 2019 postupně prochází rekonstrukcí a snižováním energetické náročnosti řada bytových domů v obvodu, a v opravách budeme pokračovat i letos. V ulici Knüpferova v Hulvákách dokončíme kompletní rekonstrukci již několik let prázdného domu, čímž získáme čtyřiadvacet, dá se říct nových, malometrážních bytů, které budeme moci nabídnout zájemcům.

Řada přijde na rekonstrukce části domů v ulici Emila Fily, Šimáčkova a Žákovská, a v některých z nich bude realizována i změna vytápění. Chtěli bychom, aby se nájemcům zvýšil komfort a úroveň bydlení odpovídala jednadvacátému století.

ulice Knüpferovaulice KnüpferovaZdroj: Statutární město Ostrava

Opravy domů tedy probíhají podle plánu?
Až na výjimky se dá říct, že ano. Občas se situace poněkud zkomplikuje. Aktuálně se například ukázalo, že v některých domech jsou ve špatném stavu rozvody plynu. Toto závažné zjištění nechceme podcenit, a i když jsme to neplánovali, bude nutné investovat řádově několik desítek milionů korun do jejich rekonstrukce.

Plánujete investovat i do jiných oblastí než je bydlení?
Samozřejmě. Finance poplynou opět také do školství. Loni jsme dokončili rozsáhlou rekonstrukci základní školy v Klicperově ulici, která se může pochlubit i nadstandardním vybavením odborných učeben. Mám velkou radost, že se do stavebních prací podařilo promítnout původní ráz této v podstatě historické budovy. Letos budeme pokračovat a vrháme se na další z našich škol, v ulici Generála Janka. Tady vytvoříme třeba i přírodní učebnu.

Co třeba opravy komunikací?
Na letošní rok jsou naplánovány i opravy některých cest a ulic. Abychom však lidem nerozkopali okolí vícekrát, musíme vše koordinovat s opravami inženýrských sítí. Proto ještě není stanoveno, kde a kdy začneme. Jisté už ale je, že kompletní rekonstrukce čeká brzy ulici Bendlova, kde kořeny vzrostlých kaštanů doslova likvidují zdi domů. Stromy, které jsou podle odborného posudku už nemocné, půjdou dolů a následně zde opravíme cestu, chodníky, vysázíme vhodnou zeleň a samozřejmě zabezpečíme poškozené domy. V místě pak budou instalovány sochy ze zbytků kmenů kaštanů.

Zmíníte i nějaké dlouhodobější investiční plány?
Projektovat se začne regenerace sídlišť U Dvoru a Mojmírovců. Zde budeme řešit i parkování a samozřejmě také zeleň. Na řadu přijde i projekt mariánskohorského hřbitova, kde nyní citelně chybí odpovídající zázemí i prostor pro pietu a rozjímání, které si tento prostor určitě zaslouží.

Jak to aktuálně vypadá v obvodu s bezpečností?
Dlouhodobě hledáme cesty, jak zvýšit bezpečnost v obvodu, a je vidět, že kroky, které jsme v minulosti podnikli, nesou užitek. Dílčí místa je samozřejmě potřeba řešit stále, a mnohdy na to nemáme takzvaně potřebné páky, podle posledních policejních statistik se Mariánské Hory a Hulváky stávají bezpečným obvodem a my i dále využíváme veškeré možnosti, jak toho dosáhnout.

ulice Jahnovaulice JahnovaZdroj: Statutární město Ostrava

O jaké konkrétní kroky se jedná?
Pokoušíme se například prosadit, aby městští zastupitelé schválili vyhlášku, která by zakázala na problematických místech prodávat v noci alkohol, rozšiřujeme kamerový systém, a městské i státní policii chci velice poděkovat, že na základě našich apelů vyšli velmi ochotně vstříc a posílili policejní hlídky. Z obecních peněz taky platíme vlastní terénní hlídkovou službu.

Vyřešili jste v poslední době i nějaký konkrétní problém?
Jako zásadní vnímám, že se nám podařilo koupit budovu bývalé ubytovny v Jablonského ulici. Obývali ji převážně nepřizpůsobiví občané a to, že dům nyní opustili, je zejména pro lidi bydlící v okolí velká úleva a velice významný krok ke zvýšení bezpečnosti této části obvodu. Zakonzervovaný dům teď čeká na svou budoucnost v dá se říci vyléčené lokalitě.

ubytovna v ulici Jablonskéhoubytovna v ulici JablonskéhoZdroj: Statutární město Ostrava

Každopádně jsem moc rád za to, že nejen radnici, ale ani obyvatelům není bezpečnost obvodu lhostejná. To dokládá i petice Za zvýšení bezpečnosti, kterou podepsalo už více než tisíc místních lidí! Je fajn, že se přestáváme bát věci říkat nahlas a všichni, kdo chceme, aby byly Mariánky i Hulváky bezpečné a skutečně dobré místo k životu, táhneme za jeden provaz.