Nové technologie přináší řešení, která umožní postupnou decentralizaci a posílení energetické bezpečnosti. Novými prvky mohou být například virtuální elektrárny, které spojí malé střešní solární instalace doplněné o baterie do bloku třeba až výkonu celého dukovanského reaktoru. Příležitost přichází z Fondem obnovy nebo Modernizačním fondem. 

Klíčem jsou informace 

Možnosti moderní energetiky pro města, obce a firmy představí konference Svazu moderní energetiky. Akce “Zelená ekonomika: zdravá města a moderní regiony” proběhne on-line 29. června od 10:00 pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha (KDU-ČSL). Během úvodního bloku konference budou debatovat o možnostech zeleného restartu ekonomiky a přínosech rozvoje udržitelných projektů pro regiony senátor Mikuláš Bek, Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje a Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. 

Marshallův plán pro 21. století: zelená injekce pro regionyZdroj: Svaz moderní energetiky, z.s.

V další části zazní zajímavé zkušenosti s plánováním energeticky soběstačné čtvrti Chytré Líchy v Židlochovicích u Brna. Jde o unikátní projekt, za kterým stojí autoři projektu Jan Bárta (Centrum pasivního domu) a Jiří Cihlář (CEVRE). Zelená čtvrť tak bude vůbec prvním soběstačným projektem na Moravě. Zkušenosti s přípravou solárních projektů ve městech popíše Kateřina Vosičková, energetická manažerka města Prostějov. Martin Madej z Aliance pro energetickou soběstačnost nabídne kombinaci zemědělství a fotovoltaiky. David Martínek z ČEZ ESCO přinese informace o možnostech podpory pro nové projekty obnovitelných zdrojů či úspor energie v budovách. Poradí, jak lze získat fotovoltaiku za pouhou korunu nebo jak mohou firmy a města využít potenciál úspor energie v budovách. 

Konference však nebude pouze o energetice. V části věnované zeleným řešením se bude debatovat o možnostech příprav našich měst a obcí na horko a sucho. Zkušenost se zdravou krajinou a udržitelným zemědělstvím nabídne Martin Smetana z Farmy Blatnička, vítěz soutěže Adapterra Awards 2019. Další trendy z této iniciativy představí Martin Ander, specialista na komunitní projekty, který spolupracuje se Svazem moderní energetiky a Nadací Partnerství. Využití satelitních dat k plánování adaptačních opatření ve městech i krajině bude prezentovat Štěpán Vizina, specialista na geografické informační systémy a práci se satelitními daty ze společnosti Ekotoxa. Více informací o akci a registrace na www.modernienergetika.cz.