Starostou Žďáru jste už dva roky. Jak se za tu dobu Žďár proměnil?

Chci Žďár dostat mezi desítku nejatraktivnějších měst pro život v republice. Je to samozřejmě běh na delší trať, ale během dvou let se už podařila realizovat řada projektů. Nové cyklostezky, Nádražní ulice, Farská humna a budova bývalé Vodárny. Rekonstruuje se sídliště Vodojem, staví se nová průmyslová zóna. Podařily se ekologické projekty – retenční nádrž nebo obnova polních cest a výsadba stromů. Připravují se další projekty, jako je revitalizace náměstí a atria, výstavba firemních a obecních bytů, další soubor projektů z oblasti ekologie. Chci, aby byl Žďár centrem regionu a zároveň dobrým partnerem okolním obcím.

Vaším dalším projektem je tzv. Debordelizace Žďáru. Dokonce jste k tomu na Facebooku vytvořil skupinu, kam lidé posílají své tipy. 

Kladu důraz na kvalitu veřejného prostoru jako místa, kde se lidé potkávají, tráví čas, baví se a sportují. Jsme v roce 2020, trochu zcestovalý člověk vidí, že i menší města dokážou být příjemným místem pro život.

Žďár teď čistíme od reliktů divokých devadesátých let a socialismu. Město musí být čisté a upravené, působit svěže a harmonicky. Postupně se budeme zbavovat také vizuálního smogu.

Zdroj: Starostové pro Vysočinu

Letos vás v krajských volbách najdeme na předních příčkách kandidátky Starostů pro Vysočinu.

Starostové jsou srdcaři. Starostové jsou komunita, pro které je poctivá práce pro lidi a místo, kde žijí, životním stylem. A hlavně, máme úžasný tým

Když chcete něco dokázat, musíte pracovat ve skvělém týmu. A já nemám rád políčkaření. Prosperita Žďáru bude vždy vyšší, když se bude dařit obcím v celém regionu. Jsme na jedné lodi. Starostové umí skvěle spolupracovat, umí si pomoci a táhnout za jeden provaz. Když se tahle synergie přetaví v práci pro kraj, věřím, že se Vysočina jako celek výrazně posune.

Co byste v kraji změnil, pokud byste se stal krajským zastupitelem?

Musíme zlepšit stav silniční sítě, budovat obchvaty obcí, urychlit napojení na páteřní komunikace. Určitě bych usiloval o fungující integrovaný dopravní systém, to je krevní oběh regionu. V tom vidím velkou příležitost pro zlepšení, současně nastavovaný systém VDV má velké rezervy. Je-li inspirací sousední IDS JMK, proč nemít něco obdobného u nás.

Rozhodně k tomu patří i agenda životního prostředí. Myslím si, že Žďársko může být vzorem v tom, že zde budou znovu pěkné, odolné lesy a krajina plná vody. Že Žďár sám o sobě může být regionálním centrem dobře placené a kvalifikované práce. 

Celý rozhovor se starostou Žďáru nad Sázavou si přečtěte na https://www.provysocinu2020.cz/post/rozhovor-mrkos

zadavatel: STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ/zpracovatel: VML a.s.