Vetchozrakost se odborně nazývá presbyopie. A je naprosto přirozená. Dokonce se nejedná o oční vadu v pravém slova smyslu, protože špatné vidění na normální čtecí vzdálenost je způsobeno stárnutím, kdy se pružnost oční čočky postupně snižuje. Kdy se tedy vetchozrakost objevuje? Kolem 40. až 45. roku věku a vrcholí zhruba ve věku 65 let, kdy se stabilizuje. Dále se pak nezhoršuje. Řešení je více: korekce zraku pomocí brýlí na čtení, kontaktních čoček, anebo oční operace.

Rozhodnutí je na vás. Z nošení brýlí můžete udělat přednost. Na trhu jsou různé typy, tvary, barvy, ale mají i spoustu nevýhod: překáží při sportu, zamlžují se, mají omezené zorné pole, propouští sluneční paprsky apod.

Kontaktní čočky ocení pravděpodobně nejvíce ti, kdo si na brýle těžko zvykají. Tady je však důležité dodržovat pravidla péče a bezpečnosti s čočkami. Nositel se musí naučit čočky nasazovat a důsledně dbát na hygienu.

Nevyhovují vám brýle ani čočky? Pak můžete zvolit bezbolestnou operaci PRELEX. Tento problém řeší bezbolestná metoda zvaná PRELEX. Jak zákrok probíhá? „Během operace se původní lidská oční čočka, jejíž dioptrická hodnota a schopnost zaostřovat již neodpovídá dioptrickému stavu oka, odstraní a místo ní se vloží umělá nitrooční čočka. Touto metodou lze odstranit jakýkoli počet dioptrií,“ říká MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize a dodává: „Takže pokud vás vetchozrakost a zhoršené vidění na blízko znepokojuje, nechte si dioptrie odstranit.“

Problémy se zrakem měl i Roman: „Ve čtyřiceti letech jsem začal nosit brýle, ale omezovaly mě, a to jak při sportování, tak v práci i v běžném životě.“ V NeoVizi si nechal odstranit dioptrie metodou PRELEX a natrvalo se zbavil dioptrií na čtení, na střední vzdálenost i do dálky.

Zákrok metodou PRELEX je  zcela bezbolestný, provádí se ambulantně v místní anestezii se znecitlivujícími kapkami. Trvá přibližně 15 minut a lze jej provést klasickou nebo laserovou metodou s využitím femtosekundového laseru LenSx,“ vysvětluje docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize v Brně. K běžné činnosti se lze vrátit téměř okamžitě, aktivity jako čtení nebo sledování televize jsou bezproblémové hned následující den. Operace se provádí u každého oka zvlášť, obvykle v rozmezí 7 dnů.

 

Co byste měli vědět

PRELEX není jen skvělým řešením problémů s viděním, je také preventivním léčebným zákrokem. Po operaci totiž pacientům již nehrozí vznik šedého zákalu, výrazně se snižuje také riziko záchvatovitého zeleného zákalu. Je ideální pro pacienty, u kterých se kombinuje velký počet dioptrií s rodinnou predispozicí k šedému a zelenému zákalu.

Zdroj: DuoVize

Metodou PRELEX lze odstranit jakýkoliv počet dioptrií. Zbavíte se tak brýlí i kontaktních čoček.

Více informací na http://www.duovize.cz/ a http://www.neovize.cz/