Chcete povýšit své grilovací umění na nový level? Nestačí si pohlídat, jakou teplotu má váš keramický kamado gril. Do kulinářských výšin se dostanete, když budete znát teplotu uvnitř připravovaného jídla. Kolik byste měli na teploměru naměřit stupňů?

Co maso, to jiná teplota

Každé maso potřebuje speciální přípravu. Proto se i správná teplota liší podle toho, jestli jste na svůj zahradní gril položili hovězí steak, lososa, nebo kuřecí prso. Jak teplotu číst? Doporučená teplota je ta, kterou má vnitřek masa na samém konci grilování. Jedná se tedy o konečnou teplotu jádra.

Zdroj: www.biggreenegg.eu

Jak na hovězí steak?

V restauraci se vás ptají, jestli chcete hovězí steak rare (mírně opečený), medium rare (středně opečený), medium (středně pečený) nebo well done (úplně propečený). Ptají se vás vlastně na teplotu steaku. Ta se může pohybovat od 48 do 92 °C podle požadovaného výsledku, části masa i jeho tloušťky. Rare steak má přibližně 48 až 50 °C, medium rare 51 až 53 °C, medium steak 54 až 57 °C a teploměr při well done ukazuje 63 °C a víc.

Mistrem grilu s jehněčím masem

Pořídili jste si kvalitní gril a chcete na něj jen to nejlepší? S jehněčím masem nešlápnete vedle. Jde o mladé maso, je jemné a neobsahuje žádné pojivové tkáně. Pokud teplota v jádru jehněčích žeber dosáhne okolo 60 °C, bude maso delikátní medium rare. U jehněčího není potřeba vyšších teplot.

Zdroj: www.biggreenegg.eu

Speciální pozornost pro vepřové maso

Vepřové maso je svým způsobem jedinečné. Vzhledem k citlivosti na bakterie a salmonelu je důležité udržovat minimální teplotu 60 °C. Ačkoli riziko infekce je dnes díky přísným pravidlům velmi malé, je zbytečné riskovat. I při teplotě jádra 60 až 70 °C dostanete z vepřového masa to nejlepší. Trhané vepřové připravované vcelku ale potřebuje dosáhnout teploty přibližně 85 °C.

Na kamado grilu od Big Green Egg můžete maso i udit. Barva uzeného vepřového se změní na lehce růžovou. To samé platí i u ostatních druhů masa a drůbeže. Na přípravu to ale nemá žádný vliv, s klidem důvěřujte teploměru.

Zdroj: www.biggreenegg.eu

Se správnou teplotou drůbeže vám úspěch neuletí

Také drůbež je citlivá na bakterie. U kuřecího a krůtího masa je proto ideální udržovat teplotu na 70 až 72 °C. Při těchto stupních se případné bakterie zničí a maso zůstane jemné a šťavnaté. Pokud se hodnota vyšplhá o něco výš, může být vysušené.

Nepřegrilujte tu rybu

Existuje několik triků jak zjistit, jestli je ryba hotová. U celých ryb například snadno vytáhnete hřbetní ploutev. Rybímu filé se zase po okrajích začnou uvolňovat bílkoviny. Pomoc může i teplota. Lososa, tuňáka a podobné ryby grilujte do 50 °C. Výjimkou je treska, která zvládne i 58 °C.

Pokud grilujete celou rybu, ujistěte se, že se zapíchnutá sonda teploměru nedotýká kosti. Stejně jako u jiných druhů masa, teplota kostí stoupá rychleji než teplota masa, takže hodnotu může zkreslit.

Co si ugrilujete na příští BBQ party?