Našli jste na svém těle podezřelé pigmentové znaménko? Pokud ano, máte šanci nechat si jej zdarma zkontrolovat lékařem v rámci preventivně vzdělávacího programu Spolu proti melanomu, který pořádá Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). Akce je pro všechny zájemce a uskuteční se během května ve 12 městech napříč devíti kraji České republiky.

Bezplatná prohlídka kůže odstartovala  v Olomouci, možnost preventivního vyšetření dostali lidé  rovněž ve Zlíně, Pardubicích, České Lípě, Kladně, Plzni, Jihlavě, Znojmě, Vyškově, Opavě či v Karviné. Poslední příležitost pro kontrolu kůže bude v Ostravě, kde kampaň ve středu 30. května skončí. Akce se s výjimkou Ostravy a Kladna koná na náměstích uvedených měst a ani v jednom z 12 míst konání nenese žádný výtěžek.

Mateřská znaménka zájemcům zkontrolují lékaři ve speciálním stanu vždy v době od 10 do 17 hodin. Součástí je doprovodný program v oblasti zdravého životního stylu, například měření množství tukové tkáně v těle nebo samovyšetření prsou na silikonovém modelu.

„Zhoubný melanom kůže patří mezi velmi závažné druhy rakoviny, neboť začíná relativně brzy metastazovat do dalších částí a orgánů lidského těla. Podle statistik na něj zemře kolem 400 osob ročně. Je životně důležité odhalit nemoc včas, proto pokud máte na těle podezřelé znaménko, určitě na bezplatné vyšetření přijďte,“ uvádí ostravská dermatoložka MUDr. Sylva Zajícová z ordinace Zdravá kůže.com, která je odborným garantem projektu ČPZP. Při nejasnostech pak budou pacienti odesíláni k podrobnějšímu vyšetření digitálním dermatoskopem, které je prováděno v ordinaci.

Kampaň Spolu proti melanomu pořádá Česká průmyslová zdravotní pojišťovna již potřetí ve spolupráci s vybranými městy a dermatology. „Principem programu je odborné vyšetření pigmentových skvrn na těle klientů, s cílem včasného podchycení nebezpečí vzniku zhoubného melanomu nebo jiných závažných onemocnění či komplikací. Akce je určena pro širokou veřejnost, zdravotní pojištění u ČPZP není podmínkou vyšetření.,“ doplňuje tisková mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

V roce 2017 akce Spolu proti melanomu zavítala do 15 měst České republiky a stejně jako rok předtím, během návštěvy osmi měst, se setkala s velkým zájmem veřejnosti. Znaménka zdarma si během loňské kampaně nechalo vyšetřit téměř 6800 lidí. Podezřelé znaménko se našlo u 7,6 procenta vyšetřených pacientů.

Zdroj: Zadavatel.

„O své zdraví dbám obyčejně teprve tehdy, když mi to čas dovolí.  Když jsem se  dozvěděla o akci vyšetřování znamének,  řekla jsem si, že udělám výjimku.  Vždy před příchodem léta se o znaménka začínám zajímat více a přiznám se, že mě trochu přepadly i obavy.  Dopadlo to nakonec dobře, jsem ráda, dnešní vyšetření bylo to nejmenší, co jsem mohla pro své zdraví udělat. Navíc bez čekání v ordinaci.“ Marcela Obrusníková, Ostrava

Aktuální místa a termíny kampaně Spolu proti melanomu 2018

Zdroj: zadavatel


Výsledky Spolu proti Melanomu 2017

Zdroj: zadavatel


Zdroj: ilustrační foto

Co je to melanom

Rakovina (karcinom) kůže patří v dnešní době k nejfrekventovanějším nádorovým onemocněním. Nejčastějším a nejnebezpečnějším druhem rakoviny kůže je melanom. Nadměrné vystavování kůže přímému slunci bez aplikace ochranného prostředku s vysokým UV faktorem (30 a více) a častá návštěva solária může vést až k rakovině kůže. Nejohroženějšími částmi těla pro výskyt rakoviny jsou ty, které jsou nejvíce vystavovány slunci (záda, ramena apod.). Každý rok je na světě nově diagnostikováno přibližně 160 tisíc nových případů melanomu, přičemž téměř 48 tisíc lidí v souvislosti s onemocněním melanomem umírá. V rámci rozvoje cestovního ruchu vzrostl v ČR výskyt melanomu za posledních 30 let až čtyřikrát.