Předposlední zářijový víkend v Mikroregionu Nový Dvůr bude zábavný. Šestice obcí tohoto dobrovolného svazku – Milotice, Ratíškovice, Skoronice, Svatobo-řice-Mistřín, Vacenovice a Vlkoš – připravila na období babího léta tradiční oblíbené akce, jimž vévodí pohodová atmosféra, muzika a skvělé místní slovácké produkty.

Vychutnat si báječnou chuť burčáku bude možno na Burčákovém putování „Eště vínko nevykyslo…“, které zájemce zavede v sobotu 22. září do více než dvacítky sklepů po patnáctikilometrové trase ve čtyřech obcích Mikroregionu Nový Dvůr – do Vlkoše, Skoronic, Milotic a Vacenovic.

Putování můžete zahájit v kterékoliv z těchto obcí, kde lze v každé sklepní kolonii zakoupit vstupenku, s ní získáte skleničku i balíček a skládačku se všemi potřebnými informacemi – mapku se zakreslenými otevřenými sklepy, pěší a cyklistické trasy, jízdní řád autobusů, informace o doprovodném programu a možnostech občerstvení. Je jen a jen na vás, jak si putování naplánujete, kde se zdržíte, kde posedíte, kde se budete cítit dobře.

Hned následující den po Burčákovém putování se koná v Miloticích na nádvoří zámku Trh místních produktů a řemesel. Ten nabídne ke koupi řemeslné a potravinářské produkty a představí šikovnost lidí zmíněného mikroregionu, nouze nebude o gurmánské zážitky z místních specialit, oživení přinese pestrý kulturní program.

RUKODĚLNÉ VÝROBKY NA TRHU MIKROREGIONUZdroj: Mikroregion Nový Dvůr/archivRUKODĚLNÉ VÝROBKY NA TRHU MIKROREGIONUAutor: Mikroregion Nový Dvůr/archiv

Oběma víkendovým akcím předchází páteční Festival písní nejen z vinohradů v areálu vinných sklepů Šidlen v Miloticích, pořádaný společností HUTIRA s podporou obce Milotice a Mikroregionu Nový Dvůr, i tentokrát se mohou návštěvníci akce těšit na rozmanitost hudebních žánrů a zajímavé hosty.

Zábavné babí léto v Mikroregionu Nový Dvůr:

Pátek 21. 9. od 17 hodin v areálu vinných sklepů u Šidlen v Miloticích:

FESTIVAL PÍSNÍ NEJEN Z VINOHRADŮ

– propojení různých hudebních žánrů místních muzik a hostů

Sobota 22. 9. od 11 do 20 hodin ve Vlkoši, Skoronicích, Miloticích a Vacenovicích:

BURČÁKOVÉ PUTOVÁNÍ

Patnáctikilometrovou trasu mezi obcemi Vlkoš, Skoronice, Milotice a Vacenovice můžete absolvovat na kole, pěšky nebo autobusovou linkou č. 664 na trase Kyjov – Hodonín. Putování lze zahájit v kterékoliv z obcí, v každé sklepní kolonii si můžete zakoupit vstupenku a obdržíte všechny potřebné informace a materiály. Za 100 Kč dostanete na startu balíček a skládačku s potřebnými informacemi. K degustaci bude vyhrávat cimbálová muzika, burčák nabídnou vinaři ve více než dvacítce sklepů, cena za deci je osm korun.           

Doprovodný program BURČÁKOVÉHO PUTOVÁNÍ 2018:

VLKOŠ

13–17 hodin      Military muzeum S. J. Ingra – expozice mapující konflikty 2. svět. války

SKORONICE

13–17 hodin      Muzeum jízdy králů a lidového bydlení na Slovácku

14–16 hodin      Vystoupení Horňácké cimbálové muziky Jožky Staši

11–19 hodin      Panelová prezentace nabídky vinařské turistiky na kyjovském Slovácku

12–19 hodin      Zabíjačkové speciality – polévku v kotli, vařená játra na chleba, ovar…

MILOTICE

13–17 hodin v konírně státního zámku Milotice:  Stálá expozice tradičních řemesel a prodej řemeslných výrobků, výstava „Obec Ratíškovice se představuje“

VACENOVICE

16.30–18 hodin Vystoupení Horňácké cimbálové muziky Jožky Staši

Burčákové jam-session „Radost až do rána“ a speciality na grilu

Neděle 23. 9. od 10 hodin na nádvoří státního zámku Milotice:

TRH MÍSTNÍCH PRODUKTŮ

Na trhu budou ke koupi tradiční výrobky z obcí a okolí – například laty, víno, povidla, sádlo, med. V doprovodném kulturním programu se představí dětské kočovné divadlo z Kyjova, cimbálky, pro děti jsou připraveny dílničky. Vstupné 20 Kč.