Rychlý nástup a pak útlum

Program půjček pro mladé byl zahájen v polovině srpna loňského roku. Hned první den stály před pobočkami fondu v Praze a Olomouci fronty lidí. Za jeden den bylo podáno neuvěřitelných 256 žádostí v celkové hodnotě 299 milionů korun. Poté ale začal zájem klesat. Nicméně na konci roku bylo přerozděleno 668 milionů korun, což bylo o 18 milionů více, než bylo původně k dispozici. Ministerstvo pro místní rozvoj ale již předem upozornilo, že v případě zájmu objem prostředků navýší, což se také stalo.

Kam šly peníze nejčastěji

Do letošního června fond obdržel celkem 245 žádostí za 281 milionů korun. Tři pětiny byly určeny na výstavbu rodinného domu, 18 procent na koupi rodinného domu, 14 procent na koupi bytu a osm procent na modernizaci obydlí. Mladí se ale na možnost výhodnější půjčky dívají poměrně skepticky. Nejvíce je zatěžuje vysoká míra byrokracie, náročná administrativa a přísné podmínky schválení.

Státní půjčku lze získat na:

  • výstavbu novostavby rodinného domu, jehož podlahová plocha nepřesáhne 140 m²;
  • koupi bytu, jehož podlahová plocha nepřesáhne 75 m²;
  • koupi rodinného domu, jehož podlahová plocha nepřesáhne 140 m²;
  • modernizaci obydlí.

Mohlo by vás zajímat: Do budoucna je plánováno schválení novely, která by umožňovala poskytovat půjčky také na nákup družstevního podílu.

Podmínky žádosti

O poskytnutí úvěru pro mladé mohou žádat osoby, které žijí v manželství nebo registrovaném partnerství, ve kterém alespoň jeden z manželů nebo registrovaných partnerů nedosáhl ke dni podání žádosti o poskytnutí úvěru věku 36 let, nebo osoba do 36 let, která trvale pečuje o dítě, které nedosáhlo ke dni podání žádosti o poskytnutí úvěru věku 15 let. Žadatelé v době podání žádosti o úvěr nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí, ani nájemcem družstevního bytu.

Hypotéky znovu zlevňují

Spousta mladých dává před státní půjčkou přednost klasické hypotéce, její úrokové sazby v rozporu s předpokladem z přelomu roku opět klesají. Banky navíc cílí na mladou klientelu a nabízí celou řadu výhod a benefitů. Navíc některé banky nově umožňují čerpat hypotéku až na 90 % z ceny nemovitosti, pokud se jedná o takzvané „prvobydlení". A to i přesto, že Česká národní banka nedoporučuje poskytovat více než 80% hypotéky. Do budoucna by mělo být získání hypotéky ještě jednoduší. Ministerstvo financí společně s ČNB totiž připravuje zajímavou legislativní úpravu.

Nebankovní půjčky lákají na výhody

Na oblibě získávají také nejrůznější druhy nebankovních půjček a úvěrů, které lze vyřídit prakticky odkudkoli. Stačí pouze připojení k internetu a pár minut volného času. Drtivou většinu nebankovních půjček lze dnes sjednat online pomocí jednoduchého formuláře. Žadatel vyplní údaje o půjčce a své osobě a žádost jednoduše odešle. Během několika hodin (maximálně pak dnů) se dozví, zda mu žádost byla schválena či nikoli. Spousta nebankovních společností (například Zaplo) navíc nabízí první půjčku zdarma. Nebankovní sektor se tak stává stále populárnější.