Poznat tohoto celosvětově uznávaného umělce můžete v Praze nejenom jako malíře, ale jako všestranně nadaného umělce. V prostorách Muzea Enigma je totiž k vidění část největší soukromé sbírky Dalího soch na světě.

„Shromáždil je charismatický Beniamino Levi. To je italský obchodník s uměním a také sběratel,“ přibližuje vystavená díla ředitelka pražské galerie Irena Limbergová. „Levi spolupracoval s Dalím přes 60 let. A později se stal dokonce jeho přítelem, byť to nebylo snadné,“ dodává.

Zdroj: Muzeum Enigma

Beniamino Levi byl fascinován Dalího schopností používat různé prostředky k vyjádření svého umění a celý svůj život věnoval shromažďování jeho děl. A to nejčastěji soch.

Ty také tvoří většinu exponátů na pražské výstavě. Čekají zde na vás Dalího bronzové sochy včetně Surrealistického anděla či Hlemýždě. Nechybí také oblíbené grafiky, mistrova tvorba ze skla nebo zajímavé zlaté šperky. Ve výstavních prostorách je také několik kusů nábytku, které navrhl geniální umělec.

Zdroj: Muzeum Enigma

Jedním ze skvostů výstavy je pak samostatně prezentovaná okouzlující olejomalba L’oeil Fleuri.

Podobné Dalího expozice jako Praha mohou nabídnout pouze města jako Paříž, Neapol nebo Siena. Právě v nich vystavuje Beniamino Levi další část své velké sbírky.

Pražské muzeum Salvadora Dalího v současnosti navštěvují především zahraniční turisté. „Myslím si, že je to škoda. Můžeme být vděčným cílem i pro tuzemské návštěvníky. Obvyklé turistické cíle jako Hrad nebo orloj už lidé znají, ale u nás mohou najít něco nového, a věřím, že nebudou odcházet zklamaní,“ zve do muzea Irena Limbergová.

Zdroj: Muzeum Enigma

Opravdu jen pár kroků od Václavského náměstí se ve dvou patrech na 400 metrech čtverečních výstavní plochy otevírá nevšední svět fantazie Salvadora Dalího. „Dalí byl fascinován časem a je zde hned několik děl, která tuto posedlost úžasným způsobem ilustrují,“ chlubí se exponáty Irena Limbergová.

Dalího muzeum může být i vhodným místem pro školní skupiny či výlety. „Školy k nám chodí už nyní, a to především, když se učí o surrealismu. Zde ho mohou vidět mladí lidé na vlastní oči v té nejčistší formě,“ vysvětluje ředitelka. Pokud vás Dalího svět zaujme, můžete si z pražského muzea odnést i některou z jeho originálních grafik nebo menší předměty připomínající jeho dílo.

 

Informace:
Salvador Dalí Enigma Exhibition
Opletalova 1535/4, Praha
OTEVÍRACÍ DOBA:
PO – NE: od 10.00 do 18.30 hodin
KONTAKT: info@daliprague.cz, Tel: 604 271 828
Více na: daliprague.cz