Zadlužený areál, upadající návštěvnost a celkově špatná image mezi lyžařskou komunitou – to byla vizitka skiareálu pod Ještědem, se kterou se dlouhodobě potýkal za předchozích provozovatelů. Společnost TMR již na samém začátku vstupu na Ještěd jasně deklarovala dlouhodobý a seriózní zájem o rozvoj střediska, kolik a za jakých podmínek je do jeho rozvoje připravena investovat, aby z něj udělala konkurenceschopný areál.

Je rok 2023 a každý se může již nyní na vlastní oči přesvědčit, jak společnost TMR mění svoje sliby na realitu. Zmodernizovala zázemí pro služby, vyrostla zde nová špičková sjezdovka s nejmodernějším, úsporným osvětlením, které splňuje ty nejpřísnější parametry z pohledu efektivity, energetické náročnosti či ochrany životního prostředí, a zároveň zajišťuje maximální komfort a bezpečnost pro lyžaře. Další nemalé prostředky byly v minulém roce vynaloženy do zasněžovací infrastruktury. Celkově společnost TMR od převzetí skiareálu zde proinvestovala kolem 140 mil. Kč, další prostředky plynou do městské kasy za samotný pronájem areálu.

TMR Ještěd plní své závazky. A nejen ty finanční, ale i ty, ke kterým se zavázala v rámci Memoranda v podobě výsadby nových lesů a dosadby stávajících lesních ploch za možnost rozvoje zdejších sjezdovek. Tato dosadba započala již v loňském roce a bude pokračovat i letos a v dalším období. Celý projekt alternativní výsadby je naplánován až do roku 2024, samozřejmě pod dohledem odborníků a organizace Městských lesů Liberec.

Ano, skiareál Ještěd má stále své rezervy a slabiny, na kterých je třeba dále pracovat. Jednou z nich zůstávají úzké sjezdovky. Tak, jako byla Nová Skalka správným krokem v posunu lyžování na Ještědu k vyšší kvalitě, a především bezpečnosti rekreačních lyžařů a rodin s dětmi, tak má smyl kromě rozšíření stávajících sjezdovek zvážit i další modré sjezdovky právě pro tyto cílové skupiny. A to například i v místech, kde se na Ještědu zimní sporty ještě nedávno provozovaly (vedla tudy historická sáňkařská dráha anebo tzv. „Turistická sjezdovka“ z Plání).

Velkou slabinou stávajícího areálu (i v porovnání s konkurencí v podobných nadmořských výškách) je nemožnost zadržení dostatečného množství přírodní vody pro technické zasněžování, které je přitom na ještědském hřebenu dostatek. I z tohoto důvodu TMR v záměru dalšího rozvoje navrhuje retenční nádrže, které by tento problém odstranily. V kombinaci s výkonným zasněžovacím systémem potom bude možné v krátké době a ve správný čas zasněžit potřebné plochy na sjezdovkách. Technické zasněžování je zcela běžnou a nezbytnou věcí i ve všech ostatních skiareálech v ČR i v zahraničí a technický sníh svými vlastnostmi daleko lépe odolává teplotním výkyvům a je tak schopen překonávat i období pravidelných oblev.

Odpovědně, transparentně a s vážným zájmem o dlouhodobý rozvoj střediska a využití jeho potenciálu proto TMR, ve spolupráci s vedením Města konzultuje s nezávislými odborníky i s dotčenými orgány, aby určili, co z navržených kroků bude možné v budoucnu pod Ještědem zrealizovat, a co již nikoliv.  Respektujíce všechny nezbytné zákonné postupy je řešeno posuzování vlivů dalšího rozvoje na životní prostředí, které zhodnotí i dlouhodobou udržitelnost záměru v rámci územního plánování. Cíl všech zainteresovaných skupin je společný a stejný - fungující a prosperující, celoročně využitelný sportovní areál jako atraktivní místo pro odpočinek domácích obyvatel, ale i pro návštěvníky z celého regionu.