Do lázní jezdí mladí i staří

Lázně jsou skvělým místem, kde si odpočinout, načerpat ztracené síly, udělat něco pozitivního pro svoje zdraví. Mnozí z nás mylně nabyli dojmu, že sem jezdí jen ti dříve narození, nebo vážně nemocní. Pravda, o pobytu v lázních nám vždy vyprávěli naši prarodiče, to ale neznamená, že se sem nemůžete vydat i v mládí. Naopak. Vítaní tu dnes jsou všichni, od těch nejmladších po ty nejstarší. Každý si přijde na své, každý si to může užít.

Na pojišťovnu nebo jako samoplátce?

Když začnete přemýšlet o tom, že se vydáte do lázní, zejména v dnešní době si jistě položíte otázku, kolik takový pobyt vlastně může stát. Liší se to lázně od lázní, jiná cena bude v Mariánských Lázních, jiná v Poděbradech a jiná třeba v Ostrožské Nové Vsi. Cena se odvíjí od mnoha parametrů, mezi nimi například:

  • Lokalita
  • Ubytování v hotelu, penzionu, lázeňském domě
  • Stravování (bez jídla, se snídaněmi, s polopenzí či plnou penzí)
  • Procedur, které během pobytu absolvujete
  • Doba, kdy se do lázní vypravíte. Na jaře a v létě bývá cena vyšší, protože je lázeňská sezóna v plném proudu.

Víte, že do lázní se dá jet jako samoplátce i na pojišťovnu? Kompromisem mezi tím jsou částečně hrazené lázně. Pro to, abyste do lázní mohli tzv. na pojišťovnu, je třeba, abyste se potýkali s některou z nemocí na indikačním seznamu pro lázně, váš ošetřující lékař vyplnil žádost o lázně a revizní lékař pojišťovny tuto žádost schválil. Když se mu váš nárok nepozdává, může žádost buď zcela odmítnout, nebo ji odmítnout z části (část pobytu hradí pojišťovna, část vy). Další možností je, že vás pošle do jiných lázní, než které navrhuje váš lékař.

Zdroj: Hotely Mariánské Lázně, s.r.o.

Jak vybrat ty pravé lázně?

Ať už lázně vybíráte sami nebo ve spolupráci s lékařem, vždy je nejdůležitější se řídit indikacemi. Každé lázně se zaměřují na něco jiného, až poté následuje výběr ubytování a procedur.

  • Na srdce jsou Poděbrady, to určitě víte. Vydat se ale můžete i do Františkových Lázní nebo do Horských lázní Karlova Studánka apod.
  • S nemocemi pohybového ústrojí vyrazte do Luhačovic, Karlových Varů, Mariánských Lázní nebo Lázní Libverda.
  • S močovými cestami vám mohou pomoci během pobytu v Mariánských Lázních, Lázních Kynžvart nebo v Jeseníkách.
  • Mezi lázně osvědčené na dýchací cesty patří Mariánské Lázně, Lázně Jeseník, Lázně Luhačovice nebo Lázně Karlova Studánka.
  • S kožními potížemi se můžete vydat do Františkových Lázní, Termálních Lázní Velké Losiny nebo do Sirnatých lázní Ostrožská Nová Ves.

Co vás v lázních může čekat?

Během pobytu v lázních si odpočinete, to ale neznamená, že budete jen polehávat někde na procedurách. Ano, ty jsou nedílnou součástí pobytu v lázních, stejně jako třeba popíjení minerálních pramenů, ale také se budete procházet a poznávat nová místa, nebo vyrážet na výlety po okolí. I v lázních si totiž můžete užít hromadu zábavy.