MUDr. Martin HavlánZdroj: EUC KlinikaMUDR. Martin Havlán

Pane doktore, v současné době je nejdiskutovanější lékařské téma koronavirus – souvisí nějak s nervovým systémem? A ptají se vás na podobné otázky i vaši pacienti?

Na otázky ohledně této nové nemoci hledáme nyní odpovědi všichni. Nové informace přicházejí každou hodinou a vše se rychle mění. Narazil jsem bohužel na zprávy, že se u ní objevuje poškození mozku se zmateností a poruchami paměti, dokonce mozkové příhody. Neví se ještě, zdali je to pouze nedostatkem kyslíku z oslabené funkce plic nebo virus působí přímo na mozek. Mozek potřebuje totiž velké množství kyslíku. Musíme však zpozornět i u takovýchto příznaků. Naštěstí je to velmi vzácné. Zaujala mne také jako neurologa popisovaná ztráta čichu a chuti u tohoto onemocnění.

Co jsou obecně nejčastější problémy, se kterými za vámi pacienti do ordinace přicházejí?

Nejčastější bývají onemocnění páteře a to taková, která zasahují nervy nebo míchu páteří procházející a různé typy bolesti hlavy. Dále postižení periferních nervů, které máme jako síť takřka v celém těle – nejčastější z nich je takzvaná polyneuropatie. Tu nalézáme v určitém stupni takřka u každého pacienta s cukrovkou, ale i při jiných metabolických poruchách, příčinou může být i časté požívání alkoholu, virové onemocnění, borelióza, některé léky apod. Často se řeší cévní mozkové příhody (mrtvice), epilepsie a degenerativní onemocnění nervového systému jako Parkinsonova choroba. Neurologie je velmi široký obor, patří sem i problematika pacientů s roztroušenou sklerózou, vzácněji nádory mozku, stavy po úrazech mozku a nervů a mnoho dalšího.

Obzvláště ženy, a obzvláště pak večer, často říkají, že mají migrénu…můžete popsat, kdy se jedná o běžnou bolest hlavy způsobenou například únavou nebo tím, že člověk během dne vypil málo tekutin a kdy už jde opravdu o migrénu?

Bolestí hlavy je velké množství, a ne každá je tedy migréna. Nejčastější je tenzní bolest hlavy. To je tlaková, často se opakující nebo dlouhodobá bolest celé hlavy. O tu se nejspíše jedná ve vašem dotazu. Bývá velmi často provokována stresem, přetížením organizmu, starostmi… Velké množství bolestí hlavy je v souvislosti s funkčními poruchami krční páteře, tedy páteř není výrazněji poškozena, jen nesprávně funguje její horní úsek napojený na lebku. Tato bolest také souvisí se stresem, při kterém je dlouhodobě reflexně zvýšené napětí svalů šíje. Tyto bolesti také bývají dlouhodobé. Zmínil bych i bolesti hlavy u zvýšeného krevního tlaku. Samotná migréna bývá silnější, většinou jednostranná, kdy v hlavě pulzuje, bývá zvracení, vadí hluk i světlo a vrací se po určité době, například jedenkrát za měsíc. Zde máme k dispozici specifické léky přímo na migrénu a nové se stále vyvíjejí. Nic z toho ale neplatí absolutně, není neobvyklé, že se různé typy těchto bolestí kombinují.

Jak se v tom ale vyznat, pokud začnu trpět na bolest hlavy?

Pokud se objeví samotná bolest hlavy menší intenzity, samozřejmě si většina lidí vezme nějaké léky na bolest. Doporučuji například dvě tablety Paralenu u dospělého nebo Ibalgin, pokud nemáte žaludeční vředy. Zároveň je třeba se zamyslet nad svým režimem. Vyzdvihl bych psychickou zátěž, zahlcení prací, úkoly, také nedostatek spánku. To vše působí stres i bolesti hlavy. Je také vhodné pravidelně pít dostatek vody, omezit alkohol a kouření. Pokud se bude přesto bolest vracet, je vhodné navštívit lékaře. Pokud se ale objeví náhlá a velmi silná bolest, kterou jste dříve neměla, nebo jsou současně nově příznaky, jako například zvracení, dvojité vidění, silné točení hlavy, zvýšená teplota nebo jiné zvláštní potíže, je třeba zajít k lékaři ihned nebo volat pohotovost.

Mnoho vašich pacientů přichází s bolestmi zad. Co jsou jejich nejčastější příčiny?

Nejčastější příčinou je jednoznačně špatné držení těla a nedostatek pohybu, a jako u bolesti hlavy se účastní stres. Je to způsobeno životem v naší civilizaci a vlastně už tím, že jsme začali chodit po dvou. Na páteř je pak kladena mnohem větší zátěž, s přibývajícími roky degeneruje, dělají se na ní výrůstky, snižují ploténky… Toto najdeme od určitého věku na každém rentgenu i u lidí, které nic nebolí. Vadí samozřejmě jednostranné fyzické přetěžování, ale pohyb ani středně těžká námaha zdravou páteř nepoškodí. Ideální prevencí je cvičit. Stačí málo, ale pravidelně. Výborné je také plavání. Tímto posílíme svaly, které drží páteř ve správné poloze a většina bolestí potom ustane sama.

Jak od sebe můžeme jednotlivé druhy rozeznat?

Pokud páteř bolí dlouho a bolest nepřechází, nebo se postupně zhoršuje, je třeba alespoň provést rentgen. Taktéž pokud bolesti vystřelují z páteře do končetin, může to být známkou tlaku na nervový kořen. Neodkladně ale vyžaduje vyšetření například náhle vzniklá bolest v zádech s poruchou pohyblivosti nohou, umrtvením dolních končetin nebo se zástavou močení či pomočováním. Taktéž silná bolestivost v jednom místě páteře nebo bolest páteře současně s horečkou vyžaduje rychlejší vyšetření. Naštěstí opravdu vážných případů není mnoho.

Pokud máme sedavé zaměstnání, třeba jsme v kanceláři u počítače stále sklonění, a proto trpíme častými bolestmi krční páteře, je ihned potřeba vyhledat lékaře? Nebo je něco, co pomáhá proti „zatuhlému kancelářskému krku“? Například nějaké cvičení nebo tepelné náplasti s podobně?

Zde mohu doporučit při akutních problémech utlumit léky na bolest a zůstat v klidu, stejně jako u bolesti hlavy. A pak začít cvičit a pokračovat s cvičením celoživotně. Na internetu lze nalézt mnoho výborných cviků a prospějí i masáže. Nenahraditelná je rehabilitace. Na rehabilitaci vás vyšetří odborník, který vám doporučí pro vás konkrétně vhodné cviky a dá doporučení, jak upravit pracovní režim. Dále je pak nutno cvičit sám a vlastně celoživotně, ale to už je jen na vás. Pokud samozřejmě bolesti vůbec neustávají, nebo dále narůstají, je nutné další vyšetření lékařem".