Jste obyvatelem Jihu a je vám více než 16 let? Chcete se zapojit do tvorby a úprav podoby tohoto obvodu? Pak na nic nečekejte a rychle podejte svůj návrh. Využít k tomu můžete přihlašovací formulář dostupný na webových stránkách www.nasjih.cz nebo v květnovém vydání Jižních listů. Vedení městského obvodu na participativní rozpočet vyčlenilo 10 000 000 korun. I vy se můžete podílet na jejich rozdělení!

Přihlásit můžete spoustu nápadů. Často se objevují různá dětská hřiště, sportoviště, úpravy veřejného prostoru či obnova historických míst. Autoři nezapomínají ani na ekologii, ještě letos tak třeba vzniknou svejly, tedy zářezy zadržující vodu v krajině. V obvodu se objeví například i bosá stezka nebo už můžete navštívit Knihomilku, budku na knihy a časopisy. Váš nápad by měl být umístěn na pozemku ve správě městského obvodu, jeho realizace by měla být v kompetenci městského obvodu a jeho předpokládané náklady nesmí nepřesáhnout dva a půl milionu korun. Váš návrh nemůže směřovat do bytového fondu, oprav a budování komunikací, parkovišť a cyklostezek. Pokud byste chtěli vybudovat chodník, je to možné jen tehdy, pokud náklady na jeho vystavění nepřesáhnou 20 % z celkového rozpočtu na váš návrh. I tak ale zůstává škála nápadů, které můžete přihlásit poměrně široká.

Zdroj: zadavatel inzerce

Všechny nápady, které přihlásíte, projdou technickou analýzou. V jejím průběhu pracovníci radnice zhodnotí, jestli je daný nápad realizovatelný a cena odpovídá předpokládaným nákladům. Návrhy, které technickou analýzou úspěšně projdou, postupují k hlasování občanů. Hlasování se uskuteční na podzim letošního roku. Aby městský obvod ocenil snahu a čas investovaný do přípravy návrhů, ze všech přihlášených nápadů vylosuje jeden, jehož autor získá krásnou kreativní sadu od společnosti Koh-i-noor. Sada je plná tužek, pastelek a dalších výtvarných potřeb.

Stále také dochází k realizaci vítězných návrhů z loňských ročníků. V polovině června byl oficiálně předán a vysvěcen pramen v ostravském Korýtku, projekt z roku 2020. Pramen, který před opravou vyvěral z pod zídky, byl znovu zatrubněn a původní nevzhledná trubka byla nahrazena nerezovou. Slavnostní akce se účastnila místostarostka Hana Tichánková, která je zároveň garantkou projektu Náš Jih, autor nápadu na opravu pramene Petr Lexa Přendík a také P. Vítězslav Řehulka ze zábřežské farnosti, který pramen vysvětil. V rámci programu byla mimo jiné i představena celá historie pramene a oblíbeného výletního místa v Korýtku. Podle provedeného rozboru je voda pitná a zdravotně nezávadná. Až tedy půjdete kolem na procházku, nemusíte se obávat se vodou z pramene občerstvit.

Zdroj: zadavatel inzerce

V červnu bylo také dokončeno sportovní hřiště u ZŠ Košaře v Ostravě-Dubině. Areál v rámci projektu Pojďme všichni sportovat získal nový povrch, herní prvky, ale také opravené oplocení, aby nedocházelo k poškozování. Hřiště bude v otevíracích hodinách přístupné i veřejnosti a má sloužit především k rozvoji sportovních volnočasových aktivit dětí a mládeže.

Pokud byste se o participativním rozpočtu na Jihu chtěli dozvědět více, navštivte webové stránky www.nasjih.cz či sociální sítě facebook a instagram. Zde se dozvíte všechny aktuální informace, termín hlasování a také najdete představení projektů, o nichž budete moct hlasovat. Informace vám může poskytnout i koordinátorka Tereza Mučková na e-mailové adrese tereza.muckova@ovajih.cz nebo telefonním čísle 720 952 981. Je možné se potkat i na radnici a to vždy v pondělí a ve středu, nejlépe po předchozí domluvě.