EDVARD D. BENEŠ

Litvínov - Unipetrol byl, je a nadále bude významným partnerem regionu. Podporuje města a obce, jejich činnost a významné akce. Také jeho zaměstnanci se zapojují do podpory regionu.
„Věřím, že jsme a chceme i nadále být dobrým sousedem pro region,“ říká Jiří Hájek, ředitel komunikace společnosti Unipetrol v rozhovoru pro EXTRA Mostecký deník.

To, že říkáte, že chcete být i nadále dobrým sousedem, je možné rozumět i tak, že chcete, aby se celkový obraz regionu zlepšil i v očích těch, kteří sem přijedou třeba za turistikou nebo jen prostě na návštěvu?

Ano. Vnímáme svou roli nejen jako silného zaměstnavatele, ale rádi podporujeme a chceme i nadále podporovat společenský a komunitní život. Chceme být součástí toho, aby vnímání nejen regionu, ale i kraje se posouvalo do pozitivna a aby se celkový obraz této oblasti z pohledu těch, co sem přijedou, zlepšoval.

Jednou z věcí, kterou jste pomohli zprovoznit a nadále podporujete je informování veřejnosti o situacích pomocí esemesek. Jak se tento projekt osvědčil?

To, že jsem řekl, že chceme být dobrým sousedem má několik poloh. Tou první je otevřená komunikace z naší strany, rozumíme tomu, že když podnikáme v chemickém průmyslu, tak logicky ten zájem veřejnosti o to, co se u nás děje, je daleko větší, než u jiných odvětví. Proto jsme pomohli rozjet a částečně i nadále podporujeme sms infosystém, který funguje jak pro Litvínov, tak i pro Most. Myslím si, že se osvědčil. Lidé dostanou informaci rychle a vědí, co se děje nebo bude dít. Pravdou ale je, že z naší strany bychom byli rádi, kdyby se do tohoto systému zapojilo co nejvíce lidí, aby informovanost obyvatelstva byla ještě větší, než je tomu v současnosti.

Kde a nebo jak je možné se do tohoto systému zapojit?

Informace o tom, jak si sms infosystém do telefonu nastavit lidé najdou na webových stránkách obou měst. Tedy jak na webu Litvínova a tak i Mostu. Servis je zdarma.

I přesto, že dáváte o některých záležitostech, které chemický provoz provázejí, vědět dopředu, někteří o tom nevědí a diví se nebo si stěžují…

Náš provoz sebou nese určité jevy, jako například při najíždění nebo odstavování jednotek se ozývají zvukové nebo další projevy. O všech těchto událostech se snažíme veřejnost předem informovat. Informujeme média a lidé mohou najít aktuální informace o provozních aktivitách také na stránkách mosteckého ekocentra.  Někdy může být hluk při rozjíždění jednotek pro obyvatele obtěžující, ale bohužel jsou to procesy, které provoz vyžaduje a musí proběhnout. Když už se toto děje, tak se snažíme všechny tyto negativní jevy eliminovat na minimum. Snažíme se, aby byly jenom v míře, která je nezbytně nutná.

SMS info funguje i pro další způsob komunikace měst s veřejností. Nedávno se například takto lidé dozvídali o smogové situaci.

Zdroj: UNIPETROL RPA, s.r.o.

Někdy může zkušební proces trvat i o něco déle, než se plánovalo. Je to dané tím, že chemický provoz vyžaduje důsledná bezpečnostní opatření, která je potřeba splňovat, aby nebylo žádný způsobem ohroženo okolí…

Ano, je to tak. Vždycky platilo, platí a bude samozřejmě platit, že bezpečný provoz je naší prioritou. Někdy je proto lepší, když doprovodný efekt trvá o něco déle. Právě flérování, neboli spalování nadbytečných provozních plynů na polním hořáku je dokladem, že provoz v chemičce je bezpečný a pod kontrolou.

Unipetrol podporuje také samotná města nebo obce, jejich činnost a akce. Snaží se ale pomáhat také jinak. Prozraďte nám jakým způsobem? 

Snažíme se k rozvoji regionu přispět také dary, které dáváme městům a obcím. Ročně to jsou více jak dva miliony korun. Jejich využití si pak určují samotná města nebo obce. Samosprávy nejlépe vědí kam ty peníze správně investovat. Tímto způsobem pomáháme již dlouhodobě. Myslím si, že je důležité právě to, že města i obce vědí, že je každoročně příspěvkem podpoříme. Snažíme se také do podpory regionu zapojovat naše zaměstnance. To se nám daří. Na konci roku vždycky pořádáme sbírku nazvanou Splněná přání pro nějakou neziskovou organizaci z lokalit, kde působíme. Od roku 2011 tato sbírka již vynesla více než jeden a půl milionu korun. Tady v severních Čechách jsme už po čtvrté podpořili dětský domov v Mostě. Sbírka funguje tak, že zaměstnanci mezi sebou vyberou určitou částku, kterou věnují. Firma pak tuto částku zdvojnásobí a předá. Další stále populárnější aktivitou, která z naší strany je, jsou dobrovolnické dny. Firma ten den dává možnost svým zaměstnancům strávit den pro neziskovou nebo příspěvkovou organizaci. Například letos 140 našich zaměstnanců tímto způsobem podpořilo místní organizaci rybářského svazu úklidem kolem rybníků.

Jednou z významných akcí, kterou je Unipetrol partnerem jsou blížící se Svatomichaelské slavnosti v Litvínově. Na co se mohou lidé, kteří na slavnost dorazí, těšit?

Unipetrol také bývá partnerem tradičních událostí, které města a obce pořádají. V případě města Litvínova jsou to například Svatomichaelské slavnosti, kde jsme již třetím rokem hlavním partnerem akce. Ty letos proběhnou 28. září. V rámci nich pořádáme jako doprovodný program náš Unipetrol Fun park. Tímto bych rád pozval širokou veřejnost a samozřejmě i naše zaměstnance na velice zajímavý program pro rodiny s dětmi. Čekají je tam nejen zajímavé soutěže a kvízy, ale například mezi školáky populární ekobus, což je pojízdná laboratoř. Účastníky Svatomichaelských slavnostní přijdou pozdravit také hokejisté extraligového HC Verva Litvínov. Bude to pojaté jako takový rodinný piknik, rodinný den plný zábavy.