Jak jste se k chovu koček dostala?

Všechno to začalo, když jsme se před 35 lety přestěhovali s manželem do domu v Chocni. Tehdy se k nám zatoulala jedna ubohá kočička, kterou jsme si vzali do péče. Tehdy jsme se rozhodli, že se o kočky začneme starat a v roce 2008 už jsme jich v domě měli kolem 30. Dům jsme museli trochu uspořádat. A jelikož se objevily i problémy s lidmi, řekli jsme si, že založíme útulek. Na městském úřadě jsme vysvětlili, že to děláme pro město. Zajišťujeme kastraci, očkování a odčervení, aby se kočky nerozmnožovaly a neroznášely nemoci. Celý dům i zahradu jsme uspořádali kočkám a vše máme schválené i krajskou veterinární správou.

Jak se staráte o stravu koček?

Hlavním krmením jsou granule. Používáme granule Fitmin Purity Cat, které nabízejí ucelenou řadu pro kočky kastrované, koťata, dospělé kočky, pro kočky s močovými problémy, a tak dále. Krmivo je to velmi kvalitní. Když pak kočičku odevzdáváme, tak ho každému doporučuji a dávám vzorky, aby v tom noví majitelé pokračovali. Jsme s Fitminem velice spokojení.

Fitmin Purity Cat.Zdroj: Dibaq a.s.

Granule Fitmin Purity Cat. /Foto: Fitmin

Kromě granulí využíváte i jiné produkty od Fitminu. Jaké?

Využíváme konzervy a vaničky, ale tím jen dokrmujeme. Samotné doplňky stravy nevyužíváme. Pokud nastane nějaký problém, tak se radím s výživovou poradkyní z Fitminu, Adélou Palackou. Ta nám vždy poradí nejlepší řešení. Například u jedné kočky jsme měli problémy se zažíváním. Po konzultaci s Adélou a nasazení diety, kterou nám doporučila, jsme tento problém odstranili.

Adéla Plachá.Zdroj: Dibaq a.s.

Adéla Palacká. /Foto: Fitmin

Dozvěděla jsem se, že kočky používáte i pro terapie. Jakým terapiím se věnujete a jak to vůbec funguje?

Mám kocourka, v pořadí již druhého, který má přesně takové vlastnosti, které jsou pro terapii potřeba. Jednoduše miluje lidi. Chodíme spolu do domova seniorů. Tam nám poskytli seznam lidí, kteří mají o jeho společnost zájem. S ním pak tyto seniory obcházím a přikládám jim ho k ruce, aby cítili jeho teplo a mohli si ho pohladit. Tím si procvičují pohyb rukou a svou motoriku. Dále kocourka vodím i do školy nebo beru děti k nám domů. Zde jde především o socializaci dětí a zvířat.

Jaké ohlasy mají tyto terapie?

V domově seniorů jsou za terapie s kočkou moc vděční. S vedením domova jsem domluvená, že k nim docházím jednou za 14 dní. Jelikož sama ještě chodím do práce, tak to bohužel z časového hlediska nejde častěji. Když jsou ale prázdniny nebo jiné volno, tak se domluvíme a přijdu i v jiný den. Senioři jsou velice vděční a přivítají možnost si popovídat. Někdy mají dokonce pro kočky připravené i pamlsky.

 

 Ilustrační foto.Zdroj: Dibaq a.s.

Ilustrační foto. /Foto: Fitmin