Nadměrné pocení dokáže pěkně zkomplikovat život. Trápí vás neustále hlídání toho, zda nemáte v podpaží mokré skvrny a strach z nepříjemného zápachu? Odhalte příčinu nadměrného pocení a skoncujte s ním jednou provždy.

Hyperhidróza: Co to je a jaké má příznaky?

Teče vám čůrek potu po zádech, jen co uděláte 10 kroků od domova? Nadměrné pocení dokáže pěkně znepříjemnit život. Způsobuje totiž lidem velký diskomfort v podobě mokrých skvrn na oblečení a nepříjemného zápachu a může vést až k nízkému sebevědomí a stavům, kdy se člověk raději začne stranit ostatních.

Mezi příznaky hyperhidrózy patří pocení v nadměrné míře, a to i tehdy, když jste v klidu, venku nesvítí sluníčko a teploty ani zdaleka neatakují tropickou třicítku. Pocení se kromě běžných partií, jako jsou podpaží, záda nebo čelo, objevuje ve velké míře i na dlaních, chodidlech a hrudníku.

Příčinou hyperhidrózy je zvýšená aktivita endokrinních žláz, která se může objevit například při cukrovce, v těhotenství nebo při menopauze. Odhalit příčiny nebývá jednoduché. Jde o otázku týdnů, mnohdy i měsíců, a ne vždy se s lékařem doberete k uspokojivým odpovědím. Bez ohledu na příčinu se ale můžete už teď zaměřit alespoň na to, jak důsledky hyperhidrózy zmenšit.

Tip č. 1: Posviťte si na svůj jídelníček

Zaměřte se na svou životosprávu. Pozitivně tak ovlivníte nejen míru pocení, ale i váš celkový stav. Je to sice větší krok než změna antiperspirantu, ale přidaná hodnota je více než lákavá: Zlepší se vám kvalita spánku, budete mít více energie, dostanete se do fyzické kondice a tělesný tuk začne mizet.

Míru pocení zvyšují zejména sladká, smažená a kořeněná jídla, protože přehřívají organismus, a to vede k čemu? Ano, k pocení. Stejné je to se slazenými nápoji, ale i cigaretami a alkoholem. Možná vás překvapí, že zpocení přijde i po osvěžení se ledovým nápojem. Dojde totiž k rychlému ochlazení těla, které má potřebu se co nejrychleji vrátit na běžnou teplotu, která se pohybuje okolo 36,5 °C.

Tip č. 2: Dbejte na důkladnou péči o pokožku

S nadměrným pocením se pojí i zvýšená osobní hygiena. Jakmile totiž přijde pot do kontaktu s bakteriemi na naší pokožce, začne zapáchat. Což může být nepříjemné nejen pro vás, ale i pro vaše okolí.

Největší úlevu vám samozřejmě poskytne důkladné sprchování, během kterého se pot z pokožky smyje. Důležitou roli hraje správný výběr sprchového gelu. Eucerin pH5 Sprchový gel posiluje přirozené obranné mechanismy pokožky a zároveň ji důkladně čistí pomocí hebké pěny. Díky tomu, že je šetrný k pokožce, je ideální pro i sprchování vícekrát denně, protože nenaruší mikrobiální vrstvu pokožky.

Pokud jste zrovna na cestách nebo v práci, můžete sáhnout po vlhčených ubrouscích. Ty se postarají o odstranění potu a zanechají pokožku svěží a čistou. Vy se díky tomu můžete cítit komfortně, ať už jste v práci, nebo na celodenním výletu.

Tip č. 3: Noste oblečení z přírodních materiálů

Míru pocení z velké časti ovlivňuje oblečení, které nosíte. Přesněji jeho materiál. Umělá vlákna, jako jsou například polyester, froté nebo fleece totiž propouští jen málo vzduchu, což pocení ještě umocňuje. Abyste se cítili během dne komfortně, dejte si záležet i na výběru barvy oblečení. Skvrny v podpaží od potu zamaskují tmavé odstíny a čistě bílá, nevhodné jsou pestrobarevné tóny, na kterých skvrny naopak vyniknou.

Naopak přírodní materiály (bavlna, len, konopí…) jsou prodyšné. Díky přírodním materiálům se navíc můžete vyhnout vyrážkám a ekzémům způsobeným právě kontaktu umělých látek s kůží.

Tip č. 4: Vsaďte na kvalitní antiperspirant

Je pravděpodobné, že nejvíce vás trápí pocení v podpaží, které vede k mokrým skvrnám na oblečení. Ke zmírnění pocení může pomoct výběr správného antiperspirantu.

Eucerin Intenzivní antiperspirant sprej je vyvinutý přímo pro lidi, které trápí hyperhidróza. Díky kombinaci vysoce účinných antiperspiračních složek chrání pokožku před potem až na 72 hodin. Proniká totiž hlouběji do pokožky, a tak je jeho ochrana intenzivnější než u běžných antiperspirantů.

Klinické a dermatologické testy u něj prokázaly redukci potu až o 91 %. Navíc je vhodný i pro citlivou pokožku. Sprej na pokožku podpaží nanášejte ideálně večer, právě přes noc se totiž pokožka potí nejméně a sprej tak má možnost do ní proniknout.