Změny nákupního chování během koronakrize 

Mnoho spotřebitelů pocítilo v oblasti financí negativní dopad pandemie. Jejich příjem se snížil a s tím šlo ruku v ruce snížení výdajů za módu, služby nebo restaurace. Naopak se zvýšily výdaje za trvanlivé potraviny, čistící prostředky a domácí textil. „Veškeré nákupy se v roce 2020 přesunuly na internet. Našemu e-shopu se díky tomu několikanásobně zvýšily tržby. Enormní zájem byl o bavlněná plátna, povlečení a ubrusy,” potvrzuje zvýšený zájem o domácí textil Michal Kempa, majitel e-shopu Goldea.cz.

Nákupy na e-shopu

České e-shopy od jara 2020 evidují zvýšený zájem o nákupy online. Důvodem bylo plošné uzavření obchodů a také to, že se zákazníci v doposud otevřených kamenných obchodech necítí komfortně. Zatímco ale jaro 2020 bylo ve znamení skokového růstu online nákupů, na podzim se zájem snížil. Mohlo za to také dočasné předvánoční otevření maloobchodů. Přesto jen v e-shopech podle dat Asociace pro elektronickou komerci (APEK) zákazníci od října do prosince utratili 66 miliard korun. „Jako každý rok jsme před Vánocemi očekávali enormní nárůst objednávek. Protože jsme byli připraveni, zvládli jsme situaci skvěle,” hodnotí Michal Kempa vánoční nákupní šílenství.

Zdroj: Goldea.cz

Tržby na e-shopu

Češi v internetových obchodech podle dat Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a nákupního rádce Heureka.cz v loňském roce utratili 196 miliard korun. To je o 26,5 % více než v roce 2019. Letos se očekává překonání hranice 200 miliard korun. „Letošní rok je a bude rekordní. Oproti minulému roku jsme na 350 % tržeb z loňska. Nyní vstupujeme do Maďarska a očekáváme další nárůst,” potvrzuje statistiky Michal Kempa z Goldea.cz.

Nákupy domácího textilu 

Lidé v roce 2020 trávili více času doma. Tento trend vedl ke zvýšeným nákupům domácího textilu, nábytku a celkového vybavování domácnosti a zahrad. Velký zájem byl také o bavlněná plátna, ze kterých lidé šili na jaře roušky. Kvůli nedostatku roušek se jejich šití stalo národním posláním. „Za rok 2020 se velmi zvýšil zájem o bavlněná plátna, ale také o povlečení nebo ubrusy,” potvrzuje Michal Kempa zájem o domácí textil.

Dopravci a koronakrize

Enormní nárůst online nákupů se odrazil také na přetíženosti dopravních společností. Dopravci ale situaci zvládli skvěle. „Dopravci jsou v Čechách zvyklí na velké zakázky. S dodávkami zboží našim zákazníkům jsme neměli žádné problémy,” pochvaluje si dopravní služby Michal Kempa.

Dodávky zboží ze zahraničí

Dopravci v tuzemsku zvládaly svou práci skvěle. Co ale nemohly ovlivnit byla rychlost dodávek ze zahraničí. Kvůli zavřeným hranicím se prodloužily dodací lhůty dováženého zboží a snížily se kapacity pro přepravu leteckého carga. Jakto? Vlivem krize byl v Asii nedostatek pracovníků a výroba zboží se výrazně zpomalila. „Většinu látek dovážíme ze zahraničí a naši dodavatelé se během roku 2020 změnily. Bohužel se zdražil také nákup. My jsme ale naštěstí celou situaci zvládli díky velkým zásobám od našeho hlavního dodavatele,” spokojeně říká Michal Kempa.

Trendy v online nákupech pro rok 2021

Zvýšený zájem o online nákupy přetrvává i na jaře 2021. Také v druhé polovině roku se očekává tlak na online nakupování, vyřizování služeb online a upřednostňování bezkontaktního doručení zboží.