Třikrát hurá, toto léto, a všichni doufáme že ještě i dlouhé měsíce po něm, můžeme bez omezení cestovat opět přes hranice. Česko-rakouské pomezí je naprostým unikátem. Proto přijměte pozvání projektu Venkovské památky, pojďte se toulat a nechte se nalákat některým z přírodních a kulturních skvostů, které Jižní Čechy, Vysočina a rakouské oblasti Waldviertel a Mühlviertel nabízí.

Vesnická památková rezervace Krátká (Vysočina)Zdroj: © David Falat

Jižní Čechy patří již tradičně k jedné z nejvyhledávanějších dovolenkových destinací nejen pro Čechy. Web  www.venkovskepamatky.cz nabízí trochu jiný pohled na tento malebný kraj. Můžete využít již přímo vytipované trasy výletů, které vás provedou například rozmanitou Toulavou nebo si sami zvolit středobod svého putování. V naší nejmladší turistické oblasti Toulava narazíte na méně známá, přesto překrásná místa jako jsou zřícenina Kozí Hrádek lemována divotvornou krajinou Kozského potoka nebo národní přírodní památka Chýnovská jeskyně a mnohé další.

Co se vám vybaví, když se řekne Vysočina? Jistě správně řeknete města jako Třebíč, Jihlava a třeba Havlíčkův Brod, ale hledali byste zde třeba jednu z nejstarších a nejkrásnějších rozhleden Babylon, Podlipnické kostely, muzeum autíček nebo muzeum československých letců RAF? Projekt venkovské památky přehledně zmapoval ta nejzajímavější místa regionu spolu s nejlepší trasou výletů a možnostmi ubytování.

Holašovice – UNESCO – selské baroko (Jihočeský kraj)Zdroj: © Filip Bláha

Hornorakouskou oblastí Mühlviertel neboli Mlýnskou čtvrtí kdysi zněla kladiva hamrů, poháněných šelestícími vodními koly. Jak již název napovídá, návštěvníky zde okouzlí jedinečně zachovalý ráz původní mlynářské oblasti spolu s bezpočtem turistických zajímavostí jako jsou například selské kamenné usedlosti v oblasti Hirschbach a Neumarkt nebo domácí mlýn s tzv. benátskou pilou, jehož počátky sahají do konce 13. století v městysu Windhaag bei Freistadt.

Lesní čtvrť Waldviertel je doslovným rájem pro cyklisty. Trasy cyklovýletů vedoucí kupříkladu přes zaniklou středověkou osadu Hard nebo kolem Karlsteinu, zámku, vybudovaném na skalním ostrohu, který vznikl přestavbou z gotického hradu, mají co nabídnout jak rodinám, tak ryze sportovním nadšencům.

Sýpka Wetzles (Waldviertel - Thayaland)Zdroj: © Matthias Ledwinka

Projekt Venkovské památky č. ATCZ249, který je financován z přeshraničního programu EU Interreg V-A Rakousko-Česká republika 2014-2020, slibuje do konce roku mnoho dalších turistikých materiálů jako jsou mapy daných oblastí, brožurky a mnohé další.

Zdroj: Jihočeská Silva Nortica