Michal Peklo, ředitel Freudenberg Sealing Technologies v Opatovicích nad LabemMichal Peklo, ředitel Freudenberg Sealing Technologies v Opatovicích nad LabemZdroj: Freudenberg Sealing Technologies s.r.o.Společnost Freudenberg Sealing Technologies v Opatovicích nad Labem vyrábí radiální hřídelová těsnění, která jsou známá taktéž pod označením simerinky. V letošním roce oslaví tato firma 25 let své existence. Vedení společnosti u příležitosti tohoto významného jubilea hodnotí dosavadní úspěchy a hovoří o budoucích záměrech. „Jdeme stále dopředu. Naším hlavním cílem je nyní automatizace a digitalizace celého procesu,“ říká Michal Peklo, ředitel Freudenberg Sealing Technologies v Opatovicích nad Labem.

 

Představte v krátkosti podnikatelskou skupinu Freudenberg Sealing Technologies, pod kterou vaše společnost spadá.

Podnikatelská skupina Freudenberg Sealing Technologies (FST) je předním světovým výrobcem elastomerů a těsnicí techniky vyráběné dle přání zákazníků.

Těsnění, která tato skupina na celém světě dodává, nejsou na první pohled vidět, jsou však v celé řadě aplikací naprosto nepostradatelná a usnadňují náš každodenní život.

FST je zároveň největší obchodní skupinou koncernu Freudenberg, která po celém světě zaměstnává přes 40 000 pracovníků.

Vaše společnost v České republice letos slaví 25 let, kdybychom se ale vrátili na úplný začátek, jaký byl? Proč zrovna Opatovice nad Labem?

U úplného začátku v roce 1995 jsem nebyl. Firmu zde založil můj předchůdce Ing. Jan Hájek. Vím, že tu však vše probíhalo hladce. V roce 1995 jsme v Opatovicích nad Labem koupili naši současnou budovu, dříve sklad hraček, a zaměstnali prvních 30 lidí. Již v roce 1996 jsme instalovali první stroje a začal postupný přesun německé výroby k nám. Jediné, co bylo náročné především na čas, byla cesta na centrálu. Ta v době, kdy kolem nebyla žádná dálnice, trvala až devět hodin, dnes je to maximálně šest.

Umístění firmy v Opatovicích nad Labem však i přesto bylo jasnou volbou. V blízkosti tehdy byla společnost působící ve stejné oblasti průmyslu – vyráběla podobné výrobky, mohli jsme se tak opřít o know-how, co se týká technologií a lidí, kteří znali danou výrobu a procesy k tomu potřebné. Proto jsme firmu založili právě mezi městy Hradec Králové a Pardubice.

Jak se společnost dál vyvíjela?

Již v roce 2001 u nás pracovalo 130 zaměstnanců a v roce 2008 před finanční krizí jsme měli zaměstnanců 200. Propad ekonomiky v roce 2009 způsobil pokles našeho obratu o přibližně 40 %, ale po roce jsme se zase vrátili zpátky na svá čísla. Dnes zaměstnáváme kolem 330 pracovníků.

Nedocházelo však pouze k rozvoji v personální oblasti. Samotná budova se v průběhu let upravovala a rozšiřovala. Vybudovali jsme nové kanceláře.

Dále se posouvá i samotná výroba a technologie. Máme tu i vlastní vývoj a řadu centrálních funkcí.

V čem jsou vaše specifika?

Ve Freudenberg Sealing Technologies v Opatovicích nad Labem se globálně staráme a odpovídáme za jeden konkrétní typ výrobků, který v rámci společnosti nabízíme na celosvětový trh. Vyrábíme radiální hřídelová těsnění, známá taktéž pod označením simerinky, pro utěsnění rotujících hřídelí v nejrůznějších aplikacích ve všeobecném průmyslu.

Jaké jsou plány společnosti do budoucna?

Hřídelové těsnění bylo vyvinuté již v roce 1929. Není to tedy žádná novinka, logicky se ale neustále zlepšuje a vyvíjí. My se nyní zaměřujeme na digitalizaci celého procesu a pracujeme s roboty z důvodu navýšení produktivity. Náš výrobek vylepšujeme v rámci technologií, materiálů a reagujeme i na požadavky zákazníka. Do popředí našeho zájmu se nyní dostává ekologická výroba a snížení uhlíkové stopy.

Hřídelové těsnění je ve světě čím dál více žádané. Stále je však na čem pracovat. Ačkoliv naše díly budou potřeba stále, je nutné je modernizovat a reagovat tak na měnící se potřeby našich zákazníků.

Kdo jsou vaši hlavní odběratelé?

K nejvýznamnějším odběratelům společnosti patří nejen zahraniční firmy jako SEW, ZF, Siemens, Bosch Rexroth nebo John Deere, ale i české podniky, například Zetor Tractors či Tatra Trucks. Jak již bylo zmíněno, působíme globálně.

Co se týká těsnění, jsme jednička ve světě. Většina našich výrobků se vyváží do zahraničí.

Jak již bylo zmíněno, k přirozenému rozvoji docházelo i v oblasti personální, co svým zaměstnancům nabízíte?

Naše firemní kultura je na velmi vysoké úrovni. O své zaměstnance se staráme a snažíme se jim kromě stálých benefitů, jako jsou 25 dnů dovolené, 13. plat, příspěvek na stravování v jídelně firmy, příspěvek na dopravu, penzijní připojištění či výuka jazyků, nabídnout i něco navíc.

Týmového ducha podporujeme investicemi do akcí, které si zaměstnanci sami organizují. Samozřejmě v době, která je tomu nakloněná. Jezdíme například do divadla, do zoo nebo pořádáme sportovní turnaje. Důležité je, že jsou to akce od zaměstnanců pro zaměstnance. Kolektiv to tak stmelí i mimo běžný pracovní provoz.

Přestože nás tu je o mnoho více než v roce 1995, stále udržujeme rodinnou atmosféru firmy. Nejen proto, že je tu skutečně celá řada zaměstnanců celých 25 let – ať už ve vyšším managementu, nebo ve výrobě, či je zde více členů jedné domácnosti. Jedná se o celkovou komunikaci od nás, vedení, směrem k zaměstnancům. Nejsme zavření za dveřmi, s našimi lidmi mluvíme, hodnotíme, co se povedlo, informujeme je o tom, kam chceme společnost směřovat dál a podobně, a to je podle nás velký klad.

Neustále se říká, že na trhu práce je nedostatek výrobních dělníků a pracovníků s potřebným technickým vzděláním. Jak je to u vás?

Zaměstnance do výroby a celkově techniky samozřejmě neustále hledáme, není to ale tak, že bychom je nebyli schopni sehnat. V posledních měsících značně narostla poptávka po našich dílech ze strany zákazníků, z toho důvodu počet našich zaměstnanců opět naroste.

Náš cíl je také rozvíjet stávající zaměstnance tak, aby byli schopni zastávat i kvalifikovanější pozice. Není tak výjimka, že tu jsou lidé, kteří začínali ve výrobě a dnes jsou v managementu. Stačí jen chtít. Navštěvovat školu a naučit se něco nového jim umožňujeme. Zaměstnanci mají možnost dále rozvíjet své znalosti a získávat nové zkušenosti.

Omezila vás nějak opatření spojená s koronavirovou pandemií? Jaká opatření jste zaváděli přímo ve firmě?

Současnou situaci jsme pocítili především na jaře loňského roku. Pokles tržeb trval i přes léto, ale zhruba od září narůstají objednávky našich zákazníků a my neustále zvyšujeme výrobní kapacity. Již nyní můžu říct, že rok 2021 bude možná ekonomicky nejúspěšnějším rokem v historii firmy.

Samozřejmě, že i naše společnost zavedla a nadále uplatňuje potřebná preventivní opatření. Jedná se o hygienická nařízení, střídání směn, home-office u pozic, u kterých to lze, abychom zamezili většímu setkávání lidí. Nosí se roušky a postupně přecházíme na respirátory.

Také my jsme se museli vypořádat s tím, že se lidé nakazili nebo měli přikázanou karanténu, tuto situaci jsme ale vždy ustáli a musím konstatovat, že u nás nevzniklo žádné ohnisko nákazy. Doposud se jednalo o případy, kdy si pracovníci přinesli nákazu zvenčí. Od začátku se snažíme zabránit případnému dalšímu šíření.

https://fst.jobs.cz/