Již třetí víkend za sebou tráví – stejně jako deset dalších dobrovolníků – v jazykové škole češtiny pro cizince Czech Courses na pražských Vinohradech, kde se věnuje skupinám žen a dětí, které teprve nedávno dorazily do Prahy.

„Hned po vypuknutí války na Ukrajině a příjezdu prvních uprchlíků nám bylo jasné, že naši pomoc budou potřebovat,“ vysvětluje hlavní koordinátor dobrovolnických kurzů češtiny Radim Knapp z Czech Courses. „Vytipovali jsme, kdy máme volné učebny, udělali pár organizačních přesunů a nabídli našim ukrajinským návštěvníkům kurzy zdarma. Dobrovolníci z řad profesionálních lektorů češtiny pro cizince se nám začali hlásit sami. V současné době máme umístěno asi 80 ukrajinských studentů, dalších sto dvacet čeká na otevření nových kurzů, které plánujeme v Praze i v Brně v nejbližších dnech a týdnech.“

Zdroj: Dorota Velek

O kousek dál v jiné učebně lektorka Adéla Kleinhamplová dělá obří skoky a rukama naznačuje kapsu na břiše. „Jsem klokan!“ Studenti se smějí, až se za břicho popadají. Kdo by na kurzech pro lidi, kteří ještě před pár týdny čelili možná největší životní výzvě, čekal zachmuřené tváře nebo slzy, je na omylu. Převládá dobrá nálada a velká vůle naučit se rychle česky. A to i když se jedná o lékařky, marketingové specialistky nebo vyučující na vysoké škole, toho času nocující na ubytovně nebo v přeplněném bytě.

„S ukrajinskými studenty mluvíme od začátku pouze česky, bez pomocného jazyka, a ještě víc než normálně proto předvádíme pantomimu. Často je to opravdu velká legrace,“ doplňuje Adéla Kleinhamplová.

Zdroj: Dorota Velek

„Organizace kurzů je náročná, ale vidět nadšení a energii studentů nás nabíjí,“ pokračuje Radim Knapp. „Všichni mají obrovskou motivaci a zájem studovat. Nejvíc bychom teď potřebovali navýšit počty dobrovolných lektorů. Těm poskytujeme školení, podporu po celou dobu trvání kurzu i zdroje a zázemí naší školy. Zároveň se rozhlížíme po dalších prostorách a možnostech, jak by kurzy mohl podpořit stát nebo město. Vést kurzy dlouhodobě jen díky dobrovolnické pomoci nebude udržitelné,“ říká nad rostoucím seznamem jmen, za každým z nichž se skrývá ukrytý jedinečný lidský příběh odvahy a odhodlání začít znovu.

www.czechcourses.cz