Nejvýchodnější moravská obec Bílá nedávno slavila 200 let od první písemné zmínky. Leží na jih od vodní nádrže Šance, její podstatná část je ale rozeseta po stráních okolních kopců. Tvoří ji sem tam roztroušené samoty, které jen podtrhují opuštěnost zdejší krajiny. V Bílé však najdete i dětský park, který vaše ratolesti zabaví během dlouhých letních odpolední. Čeká je lanové centrum, indiánská vesnice, jízda na horských kolech, opravdová pláž uprostřed hor, anebo vodní zorbing a plavba na lodičkách.

Zábava pro malé i velké

Děti si také mohou vyzkoušet napínavý život beskydských pašeráků. S vypůjčenou brašnou plnou pomůcek a úkolů se vydají na stezku, kde se jim do cesty postaví obtížné překážky: dětská via ferrata, visuté lanové mosty a další výzvy, vždy volené tak, aby pro děti byly potěšením a nikoli nezdolným nebezpečím.

V Bílé je rovněž maličká obora s divokou zvěří. Děti tak uvidí daňky, srnce, jeleny či muflony. Nemůžou chybět ani divočáci. Schválně, předběhli byste je? Nebuďte si tak jistí! Tenhle bachratý lesní kamarád je jen zdánlivě neohrabaný tlouštík. Když chce, dokáže vyvinout rychlost až padesát kilometrů v hodině. Slušný sprint, nemyslíte?

Obec se pyšní rovněž dřevěným kostelíkem svatého Bedřicha. Stavba s šindelovou střechou je jedinečnou ukázkou severské architektury, na kterou mnohem spíš narazíte v Norsku nebo ve Švédsku než v českých zemích. Kousek od něj stojí překrásný lovecký zámeček. Další ozvěnou dalekého severu může být vodní nádrž Šance. Její hluboké zátočiny leckomu připomenou hluboké norské fjordy. Ostatně i její voda je čistá, nezkalená… To proto, že v přehradě se nekoupe. Slouží k zásobování pitnou vodou a také chrání před povodněmi. Nad ní se vypínají prudké svahy okolních beskydských vrchů.

Zdroj: behejlesy.cz

Až na vrchol

Tím vůbec nejvyšším je majestátní Lysá Hora. Své jméno získala nepřekvapivě podle holého vrcholu, připomínajícího mnišskou tonzuru. Na něm se nachází meteorologická stanice. Podle pověsti se tady také slétaly čarodějnice, které k smrti utancovaly každého, kdo se jim připletl do cesty. Takže pozor! Druhou nejvyšší horou je Smrk, na němž se v době hluboké normalizace scházeli disidenti u lidových pomníčků studenta Jana Palacha i zpěváka a mírového aktivisty Johna Lennona. V roce 2004 k nim pak přibyl další pomník, tentokrát věnovaný tragicky zahynulé hokejové legendě Ivanu Hlinkovi.

Zdejší kraj se proslavil také jako hluboká studnice inspirace, z níž plnými doušky pil slezský bard Petr Bezruč. Právě ve zdejším kraji se odehrává značná část jeho ostrých, nesmlouvavých básní. Staré Hamry, ležící nedaleko Bílé, budou už navždy spjaty s tragickým osudem jeho Maryčky Magdónovy.

Běhejte lesy

Pokud chcete trávit čas v nádherném prostředí beskydských lesů a současně pomoci Karolínce s pohybovým postižením, zúčastněte se VoltaRUNu. Tento charitativní závod je součástí běžecké série Běhej lesy a uskuteční se už v sobotu 1. srpna v Bílé. Každý účastník přispěje Karolínce na speciální rehabilitaci. Voltaren totiž za každý váš kilometr věnuje Karolínce 2 Kč.

VoltaRUN závod není nijak náročný, a to co do kondice, tak ani časově. Zúčastnit se ho může celá vaše rodina napříč generacemi. Nejen že spolu strávíte čas v krásném lese, ale navíc společně pomůžete dobré věci. Pomáhat pohybem je radost, proto neváhejte s registrací. Registrovat se můžete online i na místě. Kapacita VoltaRUNu je však omezená a zúčastnit se může 200 osob.

A pokud vás běhání v lese začne bavit, vyzkoušejte i závody na jiných místech v Česku a pomozte také dalším dětem. V rámci celé série se bude možné zúčastnit ještě závodů v okolí Karlštejna (15. 8.), v Jizerských horách (29. 8.) nebo nočního běhu v Boleticích (12. 9.). Více informací i registrace na webu https://behejlesy.cz/voltarun.

Pozorně si přečtěte příbalovou informaci. O správném použití se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Voltaren Forte 20 mg/g gel, Voltaren Emulgel 10 mg/g gel, Voltaren 140 mg léčivá náplast jsou léky k vnějšímu použití. Voltaren Rapid 25 mg měkké tobolky, Voltaren Actigo Extra 25 mg obalené tablety jsou léky k vnitřnímu užití. Obsahují diklofenak. Hřejivá náplast VoltaTherm je zdravotnický prostředek.

V případě otázek kontaktujte prosím: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4, mail: cz.info@gsk.com. Případné nežádoucí účinky prosím hlaste na: cz.safety@gsk.com. Ochranné známky jsou vlastněné nebo licencované skupinou společností GSK. © 2020 skupina společností GSK nebo poskytovatel příslušné licence.