„U nás je vítán každý, i ten kdo přijde jen na skleničku,“ říká Josef svoboda z Habánských sklepů. Tradice, moravské hrozny, čtyři sta let staré sklepy, ale i moderní designová vinotéka. To vše charakterizuje Habánské sklepy, které sídlí ve Velkých Bílovicích, největší vinařské obci v Česku. Vydat se po stopách dávných Habánů a jejich vinařského umu mohou zájemci každý den. Čeká je prohlídka původního historického sklepa a také degustace výjimečných vzorků.

Josef SvobodaZdroj: Habánské sklepy

Při prohlídce návštěvníci zhlédnou moderní výrobní postupy, které poté mohou v původním habánském sklepě porovnat s čtyři staletí starou tradicí. „Připravili jsme zajímavou prohlídkovou trasu. Během hodiny lidé projdou moderním sklepem, kde uvidí dřevěné vinifikátory i lisovnu. Současně je zavedeme do historie. Vůbec poprvé mohou navštívit původní habánský sklep z roku 1614,“ zdůraznil ředitel vinařství Habánské sklepy Josef Svoboda. Prohlídka pak nemůže být zakončena ničím jiným, než ochutnávkou přívlastkových vín a posezením ve vinotéce nebo na nové venkovní terase.

Kromě oblíbených známých vín mohou lidé přijít degustovat i výjimečná archivní či oceněná vína, která jinde neochutnají, protože jsou dávno vyprodaná. „U nás je vítán každý, i ten, kdo přijde třeba jen na skleničku. Nabízíme navíc speciální kartonové ceny,“ doplnil Svoboda. Společně s vinotékou prošel rekonstrukcí také sklep, který dnes zdobí celkem 2 500 lahví poskládaných do působivých motivů. Přes každý stůl je namalovaný bílý pruh, který slouží k tomu, aby se každý mohl podívat na barvu degustovaného vína.

Ve sklepě může se sklenkou vína sedět až šedesát lidí. Moderní prostor je tak vhodný pro nejrůznější oslavy, teambuildingy nebo firemní večírky. Ve třech nově upravených saloncích mohou hosté začít ochutnávkou podle svého výběru a pokračovat degustací s vinařem, který jim poví poutavý příběh vinařství nebo o historii Habánů. „Stejně jako může být pro příchozí zajímavé si s námi povídat, i pro nás z výroby je velmi cenné potkat se s lidmi, kteří mají naše víno rádi,“ dodal Svoboda.

Zdroj: Habánské sklepy

Velké Bílovice navíc mají příznivou polohu, ať už pro pěší nebo cyklo výlety. Vinařská obec se nachází nedaleko Lednicko-valtického areálu se zámkem ze seznamu kulturního dědictví UNESCO a komplexem malých památek jako je Janův hrad či Minaret. Nedaleko je také Chráněná krajinná oblast Pálava a vodní nádrž Nové Mlýny. Po cestě se tak lidé mohou zastavit ve vinařství Habánské sklepy, třeba pro lahev oblíbeného vína.

Zdroj: Habánské sklepy

Vína s chutí čtyř století

Kdo vlastně byli Habáni? Šikovní řemeslníci, výborní stavitelé a především vynikající vinaři, kteří si na Moravě díky své zručnosti brzy získali respekt. Skupina pokrokově smýšlejících novokřtěnců zakládala vinice a stavěla sklepy. V tom největším z nich dnes sídlí a vyrábí víno právě vinařství Habánské sklepy. Od dob Habánů se sice mnohé změnilo, filozofie vinařství ale zůstává stejná.

Chceme, aby se víno projevilo samo ve své kráse, teda tak, jak přišlo z vinice. To znamená minimum našich intervencí ve sklepě ve prospěch ovlivňování původního charakteru. Věříme, že kvalitní poloha, zdravý hrozen a šetrná a pečlivá práce plodí skvělé víno,“ vysvětlil Svoboda.

Vinotéka Habánské sklepy

Čejkovská 1324

691 02 Velké Bílovice

Tel.: 733 148 280

519 504 280

Více na: habanskesklepy.cz

Zdroj: Habánské sklepy