Jednou z největších položek, kterou vynakládáme ze svých příjmů, jsou finanční prostředky na bydlení. Nejedná se pouze o samotný nájem, ale i platbu energií, které v posledním půl roce rapidně mnohým vzrostly. „Již v loňském roce jsme byli nápomocni seniorům, aby využili možného nároku na příspěvek na bydlení. Řada z nich měla nárok na minimálně 1000 Kč měsíčně k penzi navíc. Bohužel to mnozí nevěděli a o peníze přicházeli. Nyní je situace horší a nárok na příspěvek tak může být mnohem vyšší a začíná se týkat i běžných rodin, nejen seniorů,“ řekla Petra Bernfeldová, Ostravak, hnutí občanů. Hnutí Ostravak je tady pro lidi, a proto nyní nabízí svou pomoc nejen seniorům. „Od podzimu loňského roku, kdy jsme náš projekt rozjeli, jsme pomohli získat příspěvek více než stovce lidí. Prvotní ostych seniorů byl překonán a jsme rádi, že nás postupně oslovovali další,“ uvedla Petra Bernfeldová a dodává. Pomoc spočívá v tom, že na osobní schůzce prostřednictvím jednoduché kalkulačky zjistíme, zda-li daný člověk má nárok na příspěvek na bydlení. V případě, že ano, jsme připraveni mu být nápomocni s vyplněním formuláře a nasměřujeme ho na příslušné pracoviště úřadu práce, který tyto dávky vyplácí.

Zdroj: Ostravak, hnutí občanů

Kritérium pro čerpání příspěvku na bydlení je velmi jednoduché. Zažádat o příspěvek na bydlení může každý, jehož náklady na bydlení překračují 30 % čistého příjmu. Náklady na bydlení tvoří nájemné, výdaje za plyn, elektřinu, vodu a také služby, jako jsou například provoz výtahu v domě, společné osvětlení nebo svoz odpadu. Málokdo ví, že o příspěvek na bydlení mohou žádat také lidé, kteří bydlí ve vlastním. V takovém případě se počítá s tím, že i o vlastní byt je třeba se nějakým způsobem starat, a tak jsou zákonem vymezeny takzvané normativní náklady.

V případě, že jste z Ostravy a máte zájem zjistit, zda máte nárok na příspěvek na bydlení, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím e-mailu: info@ostravak.cz nebo na setkání se seniory, které se uskuteční 18. a 20. září v Radniční restauraci.

Zdroj: Ostravak, hnutí občanů

Zadavatel: Ostravak, hnutí občanů
Zpracovatel: Ostravak, hnutí občanů