Inflace se neptá a z úspor Čechů ukrajuje v posledních měsících čím dál větší díl. Pokud tedy ještě nemáte spořicí účet či termínovaný vklad, je nejvyšší čas přemýšlet o jeho založení. Na běžném účtu totiž zpravidla nezískáte žádné procento zhodnocení k dobru, na úročených produktech dopady inflace alespoň částečně snížíte. Žebříčky spořicích produktů dlouhodobě vedou družstevní záložny. Jaké jsou další výhody a podmínky členství v družstevní záložně?

Běžný (platební) účet zpravidla nenabízí žádné zhodnocení. Hodnota uložených vkladů se tak znehodnocuje o celou míru inflace. Ta nyní dosahuje rekordních 11 procent. Přitom dobře vybraný termínovaný vklad dokáže i v současnosti nabídnout atraktivní sazby a dopady alespoň eliminovat. V kombinaci s vhodnými investičními produkty mohou lidé své úspory ochránit,“ uvádí Lukáš Hartl, předseda představenstva NEY spořitelního družstva, s tím, že u tříměsíčního vkladu lze nyní dosáhnout na sazbu 4,4 % ročně. U speciálního investičního produktu Podřízený vklad pak dokonce na roční fixní úrok 5,5 %.

Zdroj: NEY spořitelní družstvo

Podmínky členství v družstvu

Největší rozdíl mezi uložením peněz v bance a v družstevní záložně spočívá v členském vkladu. „Ten činí deset procent z obnosu, který vám záložna zhodnocuje,“ vysvětluje Hartl a současně dodává, že na členský vklad lze pohlížet také jako na investici. „Díky vkladu se stáváte spolumajitelem dané družstevní záložny v poměrné výši vašeho členského vkladu k souhrnu všech vkladů. V případě kladných hospodářských výsledků záložny se tak členský vklad může zhodnotit více než obnos na samotném termínovaném vkladu,“ dodává Hartl.

Stejně jako v bance jsou vklady jednotlivých střadatelů pojištěny do výše 100 000 EUR. Dozor nad záložnami provádí Česká národní banka, která zároveň finančním institucím uděluje licence k působení v České republice.