Pěstování révy má na pravém břehu Vltavy dlouhou historii. S jistotou lze říci, že už za vlády Karla IV. vznikala z hroznů sklizených na zdejších svazích ceněná vína. Od roku 1995 spravuje vinici pojmenovanou podle stejnojmenné kaple Botanická zahrada hl. m. Prahy. Ta je ve světovém měřítku jednou z mála pečující o tak rozsáhlý produkční vinohrad. „Památkově chráněná vinice svaté Kláry patří k nejstarším v Praze. Vzhledem k dlouhé historii zdejší vinice jsme pro nové výsadby zvolili zejména staré odrůdy vinné révy, které na území Čech dovezl již Karel IV.," prozradila Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry.

Zdroj: Botanická zahrada hl. m. Prahy

Na rozloze 3,5 ha uzraje každý rok 21-23 tun hroznů. Ty se na vinici sklízí výhradně ručně a následně se šetrně zpracovávají v místním sklepě. Vzniká tak 18-20 tisíc lahví vína o objemu 0,5l, která si zájemci mohou zakoupit a ochutnat pouze v botanické zahradě a to zejména v místní vinotéce sv. Klára. „V rámci produkce vín se snažíme produkovat vína vyšší kvality. Důraz klademe zejména na vína červená, která necháváme zrát 3 roky v dubových sudech a následně 2 roky v lahvi," dodala Vladimíra Egertová. Ke zdejším nevíce oceňovaným vínům patří ta vytvořená z hroznů odrůdy Rulandské modré, toto víno obdivoval při své návštěvě i známý herec a vinař Pierre Richard.

Zdroj: Botanická zahrada hl. m. Prahy

Nahlédněte do zákulisí vinařství

Pokud vás zajímá, jak vzniká víno v botanické zahradě, využijte možnosti komentované prohlídky expozice výroby vína v místním sklepě. Prohlídky se konají každou neděli vždy v čase 13.00, 15.00, 17.00 hodin, sraz zájemců je v daný čas u pokladny Kovárna.

Zdroj: Botanická zahrada hl. m. Prahy

Do zázemí sklepa pod vinicí sv. Kláry se podíváte ve skupině max. 15 osob. Vstupenky zakoupíte přímo na pokladně. V ceně 300 Kč/osoba je vstup do venkovních expozic, hodinová prohlídka expozice výroby vína s průvodcem a degustací dvou vzorků. Pokud byste se chtěli v rámci prohlídky zahrady vypravit i do skleníku Fata Morgana, zaplatíte
350 Kč/osoba. Rezervace předem je nutná pouze pro skupiny nad 10 osob, nebo v případě zájmu o prohlídku v anglickém jazyce. Vstupenky si můžete zakoupit také předem. Vstupenka má platnost 1 rok od data nákupu.

Zdroj: Botanická zahrada hl. m. Prahy