I přesto, že na následky chřipky v České republice ročně zemře odhadem až 1 500 lidí, mnozí si stále nebezpečí onemocnění nepřipouštějí. Lze narazit na celou řadu mýtů a dezinformací. Které z nich slýcháme nejčastěji?
Je to „jen“ chřipka
Ne, chřipka opravdu není pouhou „rýmičkou“. Jde o vysoce infekční virové onemocnění, kterým jen v Česku onemocní statisíce lidí ročně. Chřipka s sebou může přinést komplikace, nutnost hospitalizace a může být také příčinou úmrtí.
Nemoc zatíží celý náš organismus. „Infekce může způsobit i poškození srdečního svalu. Po prodělané chřipce se také zvyšuje riziko infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice,“ říká první místopředseda Sdružení praktických lékařů
MUDr. Michal Bábíček. Chřipka se navíc rychle šíří. Onemocnění by tak pacienti neměli brát na lehkou váhu.
Očkování jako „zbytečnost“
Opak je pravdou. Očkování je jedinou dostatečně ověřenou prevencí chřipky. Výrazně snižuje riziko hospitalizace, výskyt případných komplikací nebo úmrtí. Vakcína vydrží bránit lidské tělo několik měsíců a může zejména rizikovým pacientům skutečně zachránit život.
Očkování u starších, nejohroženějších lidí, snižuje potřebu hospitalizace až
o 70 % a riziko úmrtí dokonce až o 80 %. Mezi rizikové skupiny patří senioři
od 65 let věku, kterým očkování hradí zdravotní pojišťovny. Stejně tak mohou u svého praktického lékaře požádat o bezplatnou vakcinaci pacienti, kteří užívají léky na některé typy chronických onemocnění, jako jsou např. choroby srdce a cév, dýchacích cest, ledvin nebo cukrovka. Možnosti očkování je vhodné prodiskutovat s ošetřujícím lékařem. Ideální doba na očkování je nyní na podzim, ještě před vypuknutím chřipkové sezóny.
Nebezpečnost očkování
Vakcína proti chřipce se podle odborníků i Státního zdravotního ústavu dlouhodobě považuje za bezpečnou. Není spojována s žádnými zásadními nežádoucími účinky. Nepravdivý je i další mýtus o tom, že by se člověk mohl nakazit přímo z očkovací látky. Pokud člověk po očkování onemocní, jedná se pravděpodobně o jiný respirační virus nebo se dotyčný nakazil v období
cca 2 týdnů po očkování, kdy se protilátky po vakcinaci v těle teprve vytvářejí.
Hodně se také mluví o tom, zda lze sloučit očkování proti onemocnění
covid-19 a chřipce. Česká vakcinologická společnost takové řešení dokonce obecně doporučuje.
Chřipku není radno podceňovat. Důležité je se vždy poradit o možnostech prevence se svým praktickým lékařem.
Sanofi Pasteur, odd. vakcín sanofi-aventis, s. r. o.
Evropská 846/176a, 160 00 Praha 6
tel.: 233 086 111, fax: 233 086 222
www.sanofipasteur.cz
MAT-CZ-2100998-1.0-10/2021