Přesné příčiny vzniku šedého zákalu dosud nejsou zcela přesně popsány. Ovlivňují je dědičné dispozice, dlouhodobé užívání některých léků, cukrovka, častá zánětlivá onemocnění nebo úrazy oka, samozřejmě také nezdravý životní styl, užívání drog či kouření. Vždy však souvisí s přirozeným procesem stárnutí oka. Projevuje se postupným zakalením čočky a zhoršováním vidění. Postižený vidí zamlženě, barvy a tvary jsou zkreslené, vadí mu prudké světlo. Léky ani kapky nepomáhají, jediným řešením šedého zákalu je operace. Trvá jen 20 minut a nebolí. 

 Mýtus č 1:

S operací musím počkat co nejdéle, až šedý zákal dozraje.

 Pravda:

Čím dříve se operuje, tím je operace jednodušší a šetrnější.

„Dříve se sice operovalo až v pokročilé fázi, dnes je to ale naopak. Čím je zákal menší, tím snáze a šetrněji lze postiženou čočku při operaci odstranit,” objasňuje docentka Šárka Skorkovská, primářka oční kliniky NeoVize v Brně. U staršího zákalu bývá čočka totiž tvrdší a její rozdrcení a odsátí trvá déle. Proto oftalmologové doporučují seniorům každoroční pravidelné preventivní oční vyšetření, aby se onemocnění odhalilo v počátku.

Mýtus č. 2:

Po operaci budu mít víc dioptrií. 

Pravda:

Moderní umělé nitrooční čočky korigují oční vady a zbavují pacienty závislosti na brýlích.

Při operaci odstraní mikrochirurg zakalenou čočku a vymění ji za novou, umělou, která zůstává v oku do konce života. Díky moderním technologiím a materiálům je možné odstranit šedý zákal i dioptrie při jednom zákroku. Stačí zvolit vhodnou nitrooční čočku. Bifokální nebo trifokální čočky zlepšují vidění na různé vzdálenosti – na čtení, na střední vzdálenost (třeba na počítač) či do dálky. Torické čočky korigují astigmatismus, asférické pak zlepšují za špatných světlených podmínek. Při dobře zvoleném typu čoček může pacient brýle zcela odložit a užívat si čtení, řízení auta nebo sledování televize prakticky bez omezení.

- Během operace šedého zákalu se dá odstranit nejen šedý zákal, ale i dioptrie a astigmatismus.Zdroj: Neovize Group s.r.o.

Během operace šedého zákalu se dá odstranit nejen šedý zákal, ale i dioptrie a astigmatismus.
Autor: Neovize Group s.r.o.

Mýtus č. 3:

Oční operace jsou bolestivé a zdlouhavé. 

Pravda:

Moderní technologie a operační metody jsou šetrné a efektivní. 

Operace šedého zákalu je jedním z nejčastějších a nejbezpečnějších chirurgických výkonů. Trvá zpravidla 15 až 20 minut, před ní se do oka aplikují znecitlivující kapky, takže probíhá bezbolestně. Během zákroku je zakalená čočka pomocí ultrazvuku nebo laseru rozdrcena a odsáta pryč. Do oka se skrz 2-3 milimetrový mikrořez vloží svinutá umělá čočka, která se v oku rozvine. Pacient po krátkém odpočinku odchází domů. Již druhý den po operaci přicházejí pacienti na kontrolu a pochvalují si nový zrak.

Precizní práci chirurgů čím dál častěji nahrazují šetrnější lasery, při operaci šedého zákalu se používá laser LenSx. „Při této operaci trvá působení laserového paprsku pouhých 10 vteřin, nemusíme používat žádné ostré nástroje, ani skalpel,” přibližuje průběh zákroku primářka pražské kliniky DuoVize MUDr. Lucie Valešová.

Mýtus č. 4:

S šedým zákalem můžu bez problémů žít dlouhá léta, nezpůsobuje žádné větší potíže.

Pravda:

Onemocnění postupuje různě rychle, jeho průběh může trvat měsíce nebo i roky, značně ovlivňuje kvalitu života.

Podle mnoha výzkumů i přímých zkušeností z lékařské praxe se ukazuje, že včasná léčba šedého zákalu pozitivně ovlivňuje celkové zdraví pacientů. Úspěšná operace snižuje riziko vzniku vysokého tlaku, diabetu, srdečních potíží i předčasného úmrtí až o 40 %, zlepšuje duševní i fyzickou kondici, pacienti lépe spí, vedou aktivnější život, vrací se ke svým zálibám. Různorodé vizuální podněty také výrazně prospívají mozkové aktivitě, což omezuje možnost rozvoje stařecké demence.

Oční klinika DuoVize Praha: www.duovize.cz

Oční klinika NeoVize Brno: www.neovize.cz