Návrat k tradici

Ty nejstarší stavby vždycky počítaly se třemi základními materiály: s hlínou, dřevem a kamenem. Jedná se o tvárné, odolné a dlouhotrvající materiály, ke kterým se lidé nyní ve stavebních projektech masivně vrací. Výhody přírodních materiálů jsou nesporné. Tou hlavní je zdravotní nezávadnost, kterou zdaleka ne všechny umělé materiály mohou zaručit – mnohdy se navíc na škodlivý potenciál materiálu přijde až s velkým odstupem času, během kterého byl objekt obývaný.  

Dalším pozitivem je minimum energie, které je v porovnání s umělými materiály potřeba k jejich zpracování, a širší možnosti využití lokálních zdrojů, k čemuž se pojí také nižší náklady na dopravu. Zbytkové množství materiálu a recyklace po dožití stavby je navíc mnohem méně problematická.

K tradičním materiálům se ale v současné době přidávají další stavební novinky, které je mohou vhodně doplnit a efektivně řešit čím dál tím naléhavější problém se stavebními odpady.

Tradice a moderní postupy

Stavby, které využívají tyto inovace, se paradoxně vrací k původním materiálům, které se léty osvědčily, a obohacují je moderními postupy. Z jakých přírodních materiálů můžete v současnosti vybírat, abyste zajistili odolnou a zároveň správně prodyšnou stavbu?

 1. Sláma
  Sláma dříve sloužila jako základní stavební – a především izolační – materiál. Dnes se opět postupně dostává na výsluní, ačkoli je stále označovaná jako alternativní metoda používaná především u staveb svépomocí. Ve stavbách se využívá buď ve formě slisovaných balíků nebo volně uskládaná do dutiny.
 2. Rákos
  Rákos je podobně jako sláma vhodným doplňkem dalších materiálů. V porovnání se slámou se vyznačuje hlavně svou pevností a delší trvanlivostí. Používá se především jako izolace nebo jako střešní krytina.
 3. Konopí
  Rozšiřovat se také pomalu ale jistě začíná konopí. Stejně tak jako si lidé oblíbili tento materiál v oblečení, hodí se i pro izolaci a stavbu domů. I zde totiž zajišťuje zdravotně nezávadné prostředí, které je navíc šetrné k okolí. Tzv. hempcret účinně izoluje a lze jej využít na celou stavbu domu, kde nahradí i cihly a další materiál.
 4. Kamenná vlna
  Poměrně revolučním řešením je kamenná vlna. Jedná se o ideální materiál, který vzniká z hornin jako je čedič, bazalt nebo gabro. Roztavením a pohyblivými procesy vznikají speciální vlákna, která se stlačením dají upravovat do požadované formy. Vytvoří se tak materiál, který je nejen extrémně dlouhotrvající, ale má také vynikající tepelně i akusticky izolační vlastnosti, ať už se jedná o izolaci fasády, podlahy nebo střechy. Na rozdíl od slámy či rákosu je odolný proti požáru a zároveň splňuje moderní estetické standardy.

V Česku se můžete pro kamennou vlnu obrátit především na společnost Rockwool, která se zabývá výrobou izolace z kamenné vlny a zároveň nabízí poradenství a technickou podporu.