Nejstarší palírna v Evropě slaví
Od roku 2018 si nejstarší palírna v Evropě naděluje k výročí limitovanou edici žitné whisky – Starou žitnou mysliveckou Single Barrel. Tentokrát se blend master Roman Petruš vrátil k ročníku 2010, který byl do limitky stáčen jako první. „Předtím jsme ji nechali osm let zrát v sudech po bourbonu, které byly vyrobeny z bílého amerického dubu,“ vysvětluje blend master Roman Petruš. Další sudy z tohoto ročníku, tedy z roku 2010, ale nechal zrát v prostějovském sklepě dál. „Pravidelně jsem je ošetřoval a degustoval a po dvanácti letech zrání nastal čas, kdy se v nich krásně snoubily chutě a vůně.“

Výběr mistra
Samotný výběr sudu, z nějž se bude ručně stáčet 504 lahví žitné whisky, nebyl letos pouze na blend masterovi, ale zapojil se i kmotr, herec Jiří Bartoška. „Ví se o mně, že jsem velkým fanouškem dobré whisky. Zároveň mám z dob svých hereckých začátků nostalgický vztah k české legendě Staré žitné myslivecké. Proto jsem rád souhlasil, že se stanu tváří Staré žitné myslivecké Selection, která ukazuje, že i v Česku umíme dělat dobré whisky. A nyní mohu společně s Palírnou ukázat i novou limitovanou edici. Před časem jsem si s radostí udělal čas na to, abych spolu s Romanem ochutnal a vybral whisky, kterou budeme letos k výročí stáčet. Vybrali jsme společně sud číslo 78 a těší mě, že jsem dnes opět výroční whisky ochutnal a připomněl si její výjimečnou chuť,“ říká Jiří Bartoška, který novinku ze sudu číslo 78 také pokřtil.

Tajemství dvanáctileté whisky
Svou neopakovatelnou chuť získala Stará žitná myslivecká Single Barrel 12YO díky zrání v dubových sudech ve specifických podmínkách prostějovských sklepů Palírny U Zeleného stromu, které se nacházejí hluboko pod zemí. Její chuť je jemně nasládlá a plná vyvážených chutí a vůní. Najdete v ní náznaky tabáku a dubového dřeva, tóny sušeného ovoce, převážně švestek a mírně i fíků. Díky dlouhému zrání v sudech má ale zároveň silnou dřevitost, ve které se ukážou také karamel, vanilka nebo máslové sušenky.

Limitovaná edice bude k dostání v počtu 504 kusů v podnikové prodejně v Prostějově, v e-shopech alkohol.cz, la-vin.cz, destilerka.cz, lihovarek.cz a na alza.cz a také ve vybraných gastro podnicích po celé České republice.

Orientační cena lahve je 2 000 Kč.

Zdroj: Palírna U Zeleného stromu