Umělá inteligence nemá ruce a nohy

Umělá inteligence je software. Potřebuje „pouze“ dostatek výpočetního výkonu. I kdybyste ale měli všechen výpočetní výkon světa, stále nebude umělá inteligence schopna vykonávat většinu lidských činností. Opravy notebooků, údržbu zahrady, montáž nábytku nebo třeba přípravu pokrmů za vás zkrátka umělá inteligence nevyřeší.

Jestliže tedy ovládáte řemeslo nebo vás zkrátka živí vaše ruce a nohy, nástupu umělé inteligence bychom se na vašem místě nebáli.

Někdo o svou práci přijít může

Nalijme si ale čistého vína, nová revoluční technologie samozřejmě vždy má potenciál nahradit některé obory lidské činnosti. O svou pozici se mohou bát asistenti a juniorní pracovníci, jejichž úkolem je zpracovávat rešerše a dohledávat informace na internetu či v literatuře. Umělá inteligence dnes sice ještě není na takové úrovni, aby tyto činnosti dokázala spolehlivě nahradit, lze ale očekávat, že během několika let se jí to podaří.

Věnujete-li se tedy rešerším nebo psaní jednodušších textů, možná je na místě přemýšlet nad tím, kam budete svůj pracovní život směřovat za pět nebo deset let.

Převratné technologie mění lidstvo odnepaměti

Skutečně jde ale o něco nového, čeho bychom se měli bát, nebo se dokonce proti takové technologii bouřit? Je samozřejmě na místě zachovat určitou opatrnost, umělá inteligence by neměla naše životy začít ovládat.

Zároveň ale platí, že pracovníky na polích dnes ve velkém nahradily traktory a kombajny, v továrnách pracuje mnohem méně lidí díky tomu, že jsou linky automatizované a mnoho činností za nás dělají stroje. Takto bychom mohli pokračovat napříč všemi obory lidské činnosti.

Člověk je zkrátka líný druh a dělá vše pro to, aby práci, kterou vykonává, zefektivnil pokud možno takovým způsobem, aby ji vůbec dělat nemusel.

I přesto, že v historii již byl nahrazen nespočet pracovních míst, je v rozvinutém světě minimální nezaměstnanost. Okamžitě totiž vznikají nové zajímavé obory, máme také více volného času (třeba se skutečně dočkáme čtyřdenního pracovního týdne), více cestujeme a užíváme si života.

Využijte technologii ke svému prospěchu

Máte k AI negativní vztah? I když působíte na pozici, která může být potenciálně umělou inteligencí nahrazena, zkuste se spíše zamyslet nad tím, zda vám nemůže AI pomoci. V současné době vám pravděpodobně může práci usnadnit, můžete se naučit nové věci nebo získat nový pohled na věc. Místo nepřítele se tak z AI může stát váš každodenně používaný nástroj vedoucí k větší efektivitě a vyššímu pracovnímu výkonu.