První místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR MUDr. Michal Bábíček mluví o tom, že očkování pacienta ochrání před závažným nebo smrtelným průběhem chřipky. Čím vyšší je proočkovanost obyvatelstva na chřipku, tím méně pacientů končí v ambulancích a v nemocnicích. S lékařem jsme si povídali o nebezpečí, které chřipka přináší.

Pro koho je očkování proti chřipce nejdůležitější?
Očkování proti chřipce doporučuji úplně každému, protože vždy alespoň eliminuje vážný nebo smrtelný průběh onemocnění. Nejdůležitější je pro rizikové pacienty, tedy osoby nad 65 let, pacienty s chronickými onemocněními plic, srdce, ledvin, jater či s diabetem, ale také s poruchou imunity a protinádorovou léčbou nebo s těžkou obezitou.

V loňské sezóně v důsledku všech proticovidových opatření chřipková sezóna vůbec nepřišla. Může se nám i letos chřipka vyhnout, nebo bude epidemie po pauze naopak silnější?
Myslím si, že dopady epidemie sezónní chřipky se budou odvíjet od zodpovědnosti nás všech. Pokud budeme i v časech s nízkým počtem pacientů nakažených covidem dodržovat základní protiepidemická, respektive hygienická opatření, bude epidemie chřipky slabá. Pokud polevíme, pak bude silnější. Dopady případné dvojpandemie na neočkované rizikové pacienty by byly fatální – o důvod víc, proč se nechat očkovat.

Jaké příznaky má chřipka?
Mezi typické příznaky chřipky patří teplota nad 39 °C, bolesti celého těla, zejména pak hlavy, suchý kašel, škrábání v krku, kýchání, pálení v očích, zimnice a značná únava.

Mohu jako laik rozeznat chřipku od koronaviru? Jaké jsou rozdíly?
Obávám se, že nejen laik tato dvě onemocnění na základě příznaků nerozezná, a to zejména z důvodu značné různorodosti a proměnlivosti příznaků covidu. Např. kvůli převažující přítomnosti delta mutace koronaviru se typická ztráta čichu a chuti u pacientů již vyskytuje velice zřídka.

Pokud si člověk není jist, jakým onemocněním trpí, co má za současné situace dělat?
V první řadě je nutné izolovat se od ostatních. Je třeba opustit pracovní kolektiv, přestat se účastnit společenských a hromadných akcí, přestat chodit do restaurací, omezit nejužší kontakty i v rodině, dbát na zvýšenou osobní hygienu včetně opakované dezinfekce rukou a používat ochranu nosu a úst. Pokud potřebuji vyšetření lékařem, pak je nutné nejprve ordinaci kontaktovat telefonicky nebo e-mailem, protože pacienty přicházející s příznaky onemocnění dýchacích cest je nutné oddělit od ostatních a k tomu je potřeba určitá organizace čekárny. Po vyšetření pacienta pak může lékař rozhodnout o dalším postupu.

Očkování proti onemocnění covid-19 stále pokračuje a nyní je také nejlepší doba na očkování proti chřipce. Lze obě vakcíny aplikovat současně nebo by mezi nimi měl být nějaký odstup?
Očkovací látky proti chřipce a proti covidu-19 mohou být aplikovány v jeden den současně, respektive mezi jejich aplikacemi nemusí být žádný odstup. Přednostně je snaha aplikovat každou vakcínu do jiné paže, pokud to nelze, pak postačí vzdálenost mezi vpichy větší než 2,5 centimetru.

Když se podají obě vakcíny najednou, máte jistotu, že to v organismu nevyvolá silnější reakci?
Silnější reakce neočekávám. Vakcíny se běžně kombinují a aplikují v jeden den u dětí i dospělých a reakce jsou zcela normální. Navíc se dnes proti covidu-19 dominantně očkuje vakcínami mRNA, které fungují trochu jinak než antigenní vakcína proti chřipce.

Je očkování proti chřipce opravdu účinné?
Zcela jistě. Očkování pacienta ochrání před závažným nebo smrtelným průběhem chřipky. Platí nepřímá úměrnost, čím vyšší je proočkovanost obyvatelstva na chřipku, tím méně je v době chřipkové sezóny pacientů v ambulancích, v nemocnicích, popřípadě tím nižší je i počet zemřelých na chřipku.

Znamená to, že po očkování už nikdy chřipku mít nebudu?
Očkování proti chřipce dokáže pacienta ochránit pouze na dobu několika měsíců a nedokáže zabránit vstupu viru do těla. Proto je nutné vše dobře načasovat. V Evropě je sezóna chřipky v lednu a únoru, proto se očkujeme kvůli tvorbě protilátek v říjnu až prosinci, aby nás maximum nabuzené imunity chránilo v zimní sezóně. Další rok se musí vše opakovat s novými vakcínami, jejichž složení je cíleno na očekávané viry chřipky v nadcházející sezóně.

Jak je na tom podle vás proočkovanost lidí proti chřipce v Česku?
V ČR se s proočkovaností proti chřipce pohybujeme na nízké úrovni 6–7 %, na západ od našich hranic se blíží ke 30 %. Mnohem důležitější je ale proočkovanost rizikové populace, tedy seniorů a chronicky nemocných. Světová zdravotnická organizace doporučuje 75 %, v ČR se ale pohybujeme jen okolo 25 %, což je daleko nejen za doporučením, ale i za státy západní Evropy.

Když už chřipku mám, jak se léčit?
Kromě již zmíněné izolace je základem klid na lůžku, dostatečný příjem tekutin, léky snižující horečku a přísun vitamínů.

Co se v těle stane, když dojde k těžkému průběhu onemocnění?
Zpravidla se rozvine zánět průdušek a těžký zápal plic. Může dojít i k postižení jiných životně důležitých orgánů, jako je srdce – ve formě zánětu srdečního svalu, osrdečníku nebo postižení srdečních chlopní. Může dojít i k multiorgánovému selhání.

Zažil jste během své kariéry těžké případy?
Naštěstí přímo z mých pacientů i díky jejich vysoké proočkovanosti závažný průběh nikdo neměl. Ale v nemocnicích s těžkými průběhy chřipky téměř vždy leží pacienti nad 65 let a chronicky nemocní. Přicházejí většinou s dušností při zápalu plic nebo zánětu srdce a ne vždy se je podaří zachránit.

Bude letos dostatek vakcín proti chřipce?
Letos se očekával zvýšený zájem o očkování proti chřipce, proto byl objednán a dodán dostatek vakcín.

Zdroj: zadavatel inzerce