Znojemské chrámy vína

Stojí tu přes 800 let. Sloužil církvi, vojsku, průmyslu i kultuře. Uvnitř štukové sály, románské krypty a rozsáhlá sklepení. Dnes je Loucký klášter ve Znojmě sídlem Znovínu. Prohlédněte si areál, degustujte v návštěvnickém centru, poučte se v bednářském a vinařském muzeu. Poradí vám, kam na výlety po okolí, děti se venku vyřádí v prolézačkách z vinných sudů.

Nové sídlo vinařství Lahofer kousek od Znojma na sebe strhlo pozornost světových médií ještě před otevřením. Architektonické studio Chybík+Krištof totiž přišlo s čistými liniemi, které následují tvar vinného řádku. Přijeďte ochutnávat, poslouchat koncerty nebo ze střechy obdivovat vinice kolem.

Stezka nad vinohrady v KobylíZdroj: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Za dary Modrých hor

Už jste slyšeli o Modrých horách? Mikroregion v severní části Pálavy spojuje 5 vinařských vesniček a proslul červenými víny. Pojďte nakouknout třeba do Kobylí. Zdejší s láskou opečovávané muzeum často zavoní čerstvými koláči nebo se rozezní zpěvem krojovaných tet. Vzhůru na Stezku nad vinohrady! Netradiční rozhledna se stáčí jako šnečí ulita a nevyšlápnete na ní jediný schod. Nakloněná rampa umožní parádní výhledy starším, handicapovaným i dětem v kočárcích.

Máme pro vás recept na zimní splín! Objevte v Čejkovickém Sonnentoru načechrané kopečky léčivek. Místo s úžasnou atmosférou, kde si kromě vůně bylinek vychutnáte pohodu non plus ultra. Zážitkové exkurze a čajový salón s kavárnou promění podzim na vaše nejoblíbenější období.

Blatnice pod Svatým AntonínkemZdroj: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Vzhůru na palubu

Kde leží Burgundsko Moravy? Zavítejte k pramenům vinařství u nás, do Blatnice pod sv. Antonínkem. Víno se odsud do Evropy vozilo už ve 13. století. Listopadovou Děkovnou pouť prostě musíte vidět! Žízeň pak zaženete Pod Starýma horama, v prastarých a dnes už chráněných búdách. Navíc tu malují kraslice – originální barevné ornamenty na černém podkladu na vás čekají v blatnickém muzeu.

Baťův kanálZdroj: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Romantiku Slovácka podtrhněte plavbou na lodi! Baťův kanál je technickou památkou z 30.let a užít si ho můžete při řízení půjčeného člunu i na výletní lodi s kapitánem. Plavbu spojte s návštěvou pamětihodností v okolí. Ochutnávání krajových specialit je v podstatě nutnost, to asi nemusíme zdůrazňovat. Podél celé vodní cesty vede parádní cyklotrasa.

www.jizni-morava.cz
https://www.facebook.com/TheSouthMoravia/