Muzeum nákladních automobilů Tatra bude obsahovat zhruba sedm desítek exponátů, první už se začaly do muzea navážet. Expozice bude postavena na soukromé Hlachově sbírce a vozidlech dlouhodobě zapůjčených z technického muzea Tatra. „K vidění zde bude i deset vozidel od soukromých sběratelů a sbírkové předměty z depozitu Muzea Novojičínska, které budou se zaměřením nového muzea souviset. Do muzea se také přesune kolekce historických motocyklů, které kraji v roce 2015 věnoval akademický sochař Miroslav Rybička. Celá expozice bude rozdělená na tematické celky, takže se návštěvníci mohou těšit například na sekci hasičů, vojenské výroby nebo současné produkce. Milovníci technických zajímavostí si v Kopřivnici určitě přijdou na své,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a dodal, že nové muzeum vznikne jako pobočka Muzea Novojičínska, které je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a bude ho také provozovat.

Návoz prvních exponátů si nenechal ujít Lukáš Curylo, náměstek hejtmanaNávoz prvních exponátů si nenechal ujít Lukáš Curylo, náměstek hejtmanaZdroj: Moravskoslezský kraj

Stavba kopřivnického muzea začala v červenci roku 2019, dokončena byla v prosinci 2020. Expozice se tvoří od ledna tohoto roku, první etapa bude hotová v červnu 2021. Následovat bude rozšíření expozice o interaktivní prvky, jako jsou rozšířená realita, videomapping, využití mobilní aplikace a podobně. První návštěvníci muzeum navštíví ještě v tomto roce. „Nové muzeum vzniklo rozsáhlou rekonstrukcí haly bývalé slévárny, kterou kraji včetně pozemku darovala společnost Tatra Trucks. Nové Muzeum nákladních automobilů Tatra se nachází poblíž stávajícího Technického muzea Tatra v Kopřivnici, se kterým bude těsně spolupracovat,“ prozradil ředitel Muzea Novojičínska Zdeněk Orlita.

Náklady na vznik nového Muzea nákladních automobilů Tatra jsou vyčísleny na 172,7 milionu korun. Moravskoslezský kraj získal na tento projekt 111 milionů z evropských zdrojů, zbytek pokryje krajský rozpočet. Samotná stavba přišla na 141,5 milionu korun, vybudování expozice bude celkem stát 18,7 milionu, zbylých 12,5 milionu korun půjde na interiéry a ostatní náklady.