Výměna části rohovky nebo dokonce celé rohovky od zemřelého dárce je v našich končinách už poměrně známá, přesto však ne příliš častá operace. Provádí se v případech, kdy má pacient zákal rohovky, vyklenutí rohovky nebo nějaký typ onemocnění rohovky. „Až do nedávna se z rohovky dárce mechanicky vystřihlo kolečko, které se pak operativně transplantovalo příjemci. Ten si po operaci musel rok kapat do oka, hlídaly a vytahovaly se stehy a čekalo se, jestli se štěp ujme. Většinou to dopadlo dobře, nicméně tento způsob operace ve většině případů znamenal určitou deformaci oka. Po roce proto bylo třeba řešit různé dioptrické vady a pacient musel případně podstoupit další operační zákroky,“ vysvětlil původní operační postup při transplantaci rohovky lékař a spolumajitel oční kliniky SOMICH v Karlových Varech Pavel Studený. 

Na oční klinice SOMICH zavedli nový operační postup, který je sice technicky a finančně náročnější, ale pro pacienta a jeho zrak mnohem šetrnější. „Vycházeli jsme z toho, že femtosekundové lasery umí vyříznout z rohovky takový tvar, jaký potřebujeme. Nemusí to být nutně kolečko. Tloušťka řezu může být rovněž různá. Jde tedy o to, co nejdokonaleji zmapovat rohovku příjemce a štěp od dárce přizpůsobit přesně na míru,“ uvedl Studený.  Při operaci pak transplantovaná část rohovky elegantně zapadne na poškozené místo. Rány jsou adaptované, není třeba takový počet stehů a nedochází k pooperačním deformacím oka. Výsledkem je mnohem rychlejší hojení a nižší riziko následné refrakční vady. „Pacienti, kteří u nás už takovou transplantaci podstoupili a mají zkušenost s původním typem transplantace na jednom oku, byli z výsledku nadšení. Pozorovali velké zlepšení vidění už třetí den po operaci, což je u tohoto typu zákroku velmi nezvyklé,“ přiblížil lékař. 

Oční centrum SOMICHZdroj: SOMICH/archiv

Oční kliniky SOMICH jsou jedním z mála pracovišť v republice, kde umí transplantovat rohovku tímto způsobem. Už teď mají za sebou desítky operací s úžasnými výsledky. Nedávno se navíc připojili k osvětové iniciativě Oči jako rys, která si klade za cíl vzdělávat širokou veřejnost v oblasti péče o oči a řešení očních vad.

Zdroj: SOMICH/archiv

Oční centra SOMICH poskytují komplexní oční péči pacientům v Plzeňském a Karlovarském kraji od roku 2004. Zdejší odborný personál se zabývá řešením šedého i zeleného zákalu, odstraněním dioptrií laserovou operací či aplikací nitroočních čoček. Kromě toho také pomáhá pacientům s makulární degenerací, s onemocněním sítnice a sklivce a s transplantací rohovky.

Osvětová iniciativa Oči jako rys si klade za cíl vzdělávat širokou veřejnost v oblasti péče o oči a řešení očních vad. Pacienti zde mohou najít komplexní informace o očních vadách. Dozví se, jak se jednotlivé vady projevují a jak ovlivňují vidění, co se s nimi dá dělat a jak si najít vhodné místo, kde jim s řešením očních vad pomohou. Hlavním partnerem tohoto projektu je Alcon Pharmaceuticals (Czech Republic) s.r.o. Světový lídr v oblasti inovací produktů pro vidění a péči o zrak a dodavatel vyspělých technologií, přístrojů a produktů pro všechny významné oční kliniky v České republice.

Doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA
Doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHADoc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHAZdroj: SOMICH/archivOční chirurg, odborný garant oční kliniky SOMICH v Karlovarském kraji, spolumajitel oční kliniky a přední český oftalmolog. Specializuje se na mikrochirurgii předního segmentu oka – operace šedého a zeleného zákalu, dále refrakční chirurgické a laserové zákroky, mikrochirurgii rohovky – transplantace, CXL-léčba rohovkového keratokomu a v neposlední řadě na vitreoretinální chirurgii zaměřenou na léčbu onemocnění sítnice a sklivce. V současné době působí také jako přednosta Oční kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Aktivně publikuje v odborném tisku u nás i v zahraničí a přednáší na tuzemských i zahraničních oftalmologických kongresech.