Dovolená už je často za námi a než začnou Vánoce, řada z nás využije tento čas na obnovení svého vozového parku. Větší poptávka po autech ale často lidi tlačí k rychlejšímu rozhodnutí. Přečtěte si 3 nejčastější chyby, kterých se lidé v nátlaku dopustí a raději se jim vyhněte:

  1. Příliš se řídí svými emocemi
    Jakkoli jsou nám emoce přirozené, při výběru auta se snažte je potlačit a soustřeďte se více na praktickou stránku. Ujasněte si, co od auta potřebujete, kolik na něj máte peněz a poté vybírejte podle technického stavu a historie. Když vsadíte na racionální přístup, razantně tím snížíte pravděpodobnost, že vás prodejce podvede. A emoce? Radost vám bude dělat každé auto, které bude spolehlivé a které vás nepřekvapí nečekanými investicemi.
  2. Nechají se zlákat atraktivní nabídkou
    Nízký kilometrový nájezd, žádná havárie a co nejnižší stáří. K tomu ještě oblíbená barva karoserie a kdo by neodolal? Příliš atraktivní nabídky bývají podezřelé a nezřídka se za nimi skrývají nekalé praktiky. Pokud na takovou narazíte, prověřte si historii auta a až pak se radujte. Všechno bylo v pořádku? Gratulujeme. Odhalili jste nesrovnalosti? Také gratulujeme, vyzráli jste nad podvodem.
  3. Věří, že je nikdo nepodvede
    Věřit ve své schopnosti je zcela v pořádku. Při nákupu ojetého auta se ale často vyplatí kritický přístup. Myslíte si, že poznáte, pokud vám prodejce neříká pravdu? Dokážete sami správně posoudit, zda auto nebylo havarované? Jakkoli dobře se v automobilové problematice orientujete, na řadu věcí jen pohledem přijít nemůžete a neodhalí je ani technici v servisu. Například rozsah havárie, stočený tachometr a počet stočených kilometrů, původ vozidla a jeho skutečné stáří či to, zda není kradené nebo zatížené financováním.

Zdroj: shutterstock

Základním pravidlem pro bezpečný nákup ojetého auta je zkontrolovat si vždy jeho historii před tím, než podepíšete kupní smlouvu. Pokud má auto neprůhlednou historii, pak zvažte, zda vám stojí za riziko, nebo zda se poohlédnete po jiném. V každém případě si raději nechte nezávisle zkontrolovat jeho technický stav.

Prověřit si historii auta je velice snadné. Stačí na www.cebia.cz zadat VIN vozu a ukáže se vám, jaké informace jsou o autě dostupné. Za pár stokorun se pak můžete dozvědět, zda auto nemá stočený tachometr, zda bylo havarované a jak vysoká byla škoda podle pojišťovny, jaký je skutečný rok výroby a země původu, zda není odcizené či zatížené financováním, jak a za kolik bylo v minulosti inzerované a řadu dalších informací, které vám pomohou při rozhodování o koupi. Přes Cebia si lze prověřit auto s českým i zahraničním původem. Informace od Cebia využívají i soudní znalci, policie, pojišťovny či finanční instituce. 

Komerční sdělení